30.06.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 977/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 05 lutego 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1460/07 w sprawie ze skargi W. sp. j. z/s w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 22 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz W. sp. j. z/s w W.kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 lutego 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawie w sprawie III SA/Wa 1460/0, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W. sp. jawna z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 22 czerwca 2007 r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia 2 kwietnia 2007 r. i stwierdził, że uchylone decyzja i postanowienie nie mogą być wykonane w całości oraz zasądził od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz W. sp. jawna kwotę 440 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu wskazano, że decyzją z dnia z dnia 22 czerwca 2007 r. Dyrektor Izby Celnej w W. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia 2 kwietnia 2007r., stanowiące pisemną interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, w którym uznano za nieprawidłowe stanowisko Spółki Jawnej W. zgodnie z którym olej opałowy oznaczony symbolem PKWiU 24.14.73-67.90 i kodem CN 2707 99 99, wyprodukowany i zużyty na cele opałowe, nie podlega podatkowi akcyzowemu. We wniosku z dnia 2 stycznia 2007r. Spółka wystąpiła z pytaniem, czy olej opałowy, który zamierza produkować, podlega przepisom ustawy o podatku akcyzowym i jeżeli tak to jaką stawką powinien być opodatkowany. Wskazano, że w art. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.; dalej ustawa o podatku akcyzowym) zdefiniowano pojęcia ustawowe i w pkt.1 określono, że za wyroby akcyzowe uważa się wyroby wymienione w załączniku Nr 1 do ustawy. Jeżeli produkt nie jest wymieniony w tym załączniku, to nie stosuje się do niego przepisów ustawy, gdyż nie jest wyrobem akcyzowym. W opinii Skarżącej do przedmiotowego oleju opałowego nie ma zastosowania art.62 ustawy o podatku akcyzowym, gdyż zapisy tej normy prawnej związane są z możliwością wykorzystania na cele opałowe innych wyrobów akcyzowych, wymienionych w załączniku Nr 1 do ustawy. Zdaniem wnioskodawczyni olej opałowy, który zamierzała produkować nie jest opodatkowany podatkiem akcyzowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne