26.06.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 745/08

prawidłowa jest wykładnia przepisów art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym w zw. z art. 2 pkt 11 tej ustawy, zgodnie z którą opodatkowaniu akcyzą podlega nabycie uprawnienia do rozporządzania samochodem jak właściciel i przemieszczenie samochodu osobowego na terytorium kraju w związku z dokonanym nabyciem.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 804/07 w sprawie ze skargi G. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 31 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 804/07, którym Sąd po rozpoznaniu sprawy ze skargi G. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 31 stycznia 2007 r., w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym w kwocie 3.163,00 zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Opel Zafira, uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia 22 sierpnia 2006 r.

W pierwszej kolejności Sąd przedstawił stan sprawy wskazując, że G. B. pismem z dnia 3 sierpnia 2006 r. wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowego. W uzasadnieniu podniosła, iż posiada obywatelstwo włoskie (od około 20 lat) i polskie. Wraz z rodziną mieszka i pracuje we Włoszech. W maju 2006 r. nabyła na własne potrzeby samochód osobowy marki Opel Zafira, który następnie zarejestrowała i użytkowała. W lipcu 2006 r. przyjechała z wizytą do Polski i dla celów bezpieczeństwa postanowiła przerejestrować przedmiotowy samochód. Zgodnie z uzyskaną informacją w dniu 28 sierpnia 2006 r. złożyła w Urzędzie Celnym w W. deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, deklarując: rok produkcji - 2005 r., stawkę podatku 3,1 % oraz kwotę podatku akcyzowego w wysokości 3.163,00 zł. Skarżąca podniosła również, iż z uwagi na obowiązek uiszczenia podatku od towarów i usług w wysokości 22%, to jest około 5.000 euro uznała, że jej wolą nie było wywołanie skutków prawnych w postaci możliwości dysponowania tym samochodem jak właściciel bo takie prawo nabyła kupując samochód we Włoszech, który następnie zarejestrowała na własne nazwisko i użytkuje do chwili obecnej na własne potrzeby, w tym podróżując po Polsce. Składając deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, działała w błędzie co do oceny swojej sytuacji prawnej, a co w konsekwencji doprowadziło ją do złożenia niekorzystnego i sprzecznego z jej wolą i interesem wniosku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne