Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 561/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1063/06 w sprawie ze skarg G. W. Spółki Jawnej - R. G., D. K., I. W., W. G. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 13 kwietnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty i marzec 2001 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2. zasądza od G. W. Spółki Jawnej - R. G., D. K., I. W., W. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1341,60 zł (słownie: jeden tysiąc trzysta czterdzieści jeden złotych sześćdziesiąt groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 6 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1063/06, w sprawie ze skarg G. [...] Sp. Jawna - R. G., D. K., I. W., W. G., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w oparciu o art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - zwana dalej p.p.s.a., uchylił decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 13 kwietnia 2006 r. i poprzedzające je decyzje organu I instancji w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty i marzec 2001 r.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. decyzją z 29 grudnia 2005 r. określił stronie skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2001 r..
W uzasadnieniu wskazano, iż w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zakresie rozliczenia przez stronę skarżącą podatku od towarów i usług za miesiąc luty poprzez zawyżenie podatku naliczonego, co doprowadziło do zaniżenia zobowiązania podatkowego. Organ podatkowy zakwestionował trzy faktury na zakup oleju napędowego wystawione przez [...] "O." Z. P. na łączną kwotę netto 22.880,00 zł (podatek VAT 5.033,60 zł), które strona skarżąca rozliczyła w deklaracji VAT-7 za luty 2001 r. W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że przedmiotowe faktury nie dokumentują rzeczywistych transakcji gospodarczych. Powyższe wnioski oparto na ustaleniu, że przedmiot sprzedaży udokumentowany zakwestionowanymi fakturami nie mieścił się w zakresie działalności sprzedającego określonej w zaświadczeniu o wpisie do działalności gospodarczej. Ponadto strona skarżąca nie posiadała żadnych własnych środków transportowych i w ewidencji firmy nie było żadnych dokumentów przewozowych, świadczących o wykorzystywaniu autocystern należących do kontrahentów. Co więcej kontrola w firmie O. wykazała, że rodzaj towarów widniejących na fakturach zakupu nie odpowiada ilości i rodzajowi towarów na fakturach sprzedaży, ponadto ujawniono że firma ta sprzedała paliwa w ilościach większych niż zakupiła. I wreszcie firma O. nie posiadała też żadnych możliwości produkcji paliw z komponentów, a więc w ocenie organu dokonano "papierowego" przekształcenia zakupionych komponentów na paliwa gotowe (benzynę i olej napędowy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty