Wyrok NSA z dnia 21 maja 2009 r., sygn. II FSK 131/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA del. Tomasz Zborzyński, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 października 2007 r. sygn. akt I SA/Po 593/07 w sprawie ze skargi S. J. "S. II" Sp. j. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 29 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz S. J. "S. II" Sp. j. w K. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 października 2007 r., sygn. akt I SA/Po 593/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 29 grudnia 2006 r. i poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia 10 października 2006 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Podstawę prawną zaskarżonego wyroku stanowił art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej P.p.s.a. (stwierdzenie naruszenia prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy).
Jak wynika z motywów w/w orzeczenia, spółka jawna S. II, reprezentowana przez jej wspólnika P. S., wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 ze zm.), dalej ustawa ewidencyjna. Wnioskodawca wyjaśnił, że w 2001 r. spółka cywilna, którą tworzyli dwaj wspólnicy: M. J. i P. S., została przekształcona w spółkę jawną. W dniu 7 maja 2006 r. zmarł wspólnik M. J., pozostawiając jako spadkobiercę siedmioletniego syna F., który według strony wstąpił w prawa wspólnika na mocy § 10 pkt 2 umowy spółki jawnej, stanowiącego iż "w razie śmierci wspólnika spółka nie ulega rozwiązaniu, a na miejsce zmarłego wspólnika wchodzą jego spadkobiercy". W opisanym stanie faktycznym zaistniała wątpliwość, co do spełnienia przesłanki wygaśnięcia numeru identyfikacji podatkowej NIP spółki jawnej. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 2 w/w ustawy ewidencyjnej, w przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, decyzja o nadaniu NIP wygasa z mocy prawa, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1 i ust. 1a (nie dotyczących niniejszej sprawy). Według wnioskodawcy, spółka jawna w opisanym stanie faktycznym trwa nadal i nie zachodzi przesłanka wygaśnięcia decyzji o nadaniu NIP.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty