08.01.2009

Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2009 r., sygn. II FSK 406/08

Operowanie przez państwo zakazem, wspartym odpowiednimi sankcjami karnymi powoduje, że prowadzona wbrew temu zakazowi działalność nie może być traktowana jako podlegająca obowiązkowi podatkowemu. Konsekwencją prawną takiej działalności jest wymierzenie w przewidzianym przez prawo trybie stosownej kary, a nie jej opodatkowanie, które byłoby niczym innym, jak wyrazem swoistej, podważającej autorytet prawa, hipokryzji.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA del. Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 września 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 931/07 w sprawie ze skargi J. B. "B." na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 29 lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od gier za poszczególne dekady od marca do grudnia 1999 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 września 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 931/07) uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 29 lipca 2005 r. w przedmiocie określenia J. B. zobowiązania podatkowego w podatku od gier za poszczególne dekady od marca do grudnia 1999 r.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji stwierdził, że opodatkowaniu podatkiem od gier podlegają nie wszystkie gry, lecz tylko te, które zostały wymienione w ustawie z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, a więc takie, które są urządzane i prowadzone według zasad określonych w ustawie przez podmioty wyraźnie w niej wskazane. Sąd wskazał nadto, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o grach działalność w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w automatach losowych, gry bingo pieniężne oraz zakładów wzajemnych może być prowadzona w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której akcjonariuszami (udziałowcami) są wyłącznie osoby krajowe, nie będące osobami zależnymi od podmiotów zagranicznych w rozumieniu przepisów o spółkach z udziałem zagranicznym. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o grach, loterie fantowe, gry bingo fantowe i loterie promocyjne mogą być urządzane przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej na podstawie udzielonego zezwolenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp