23.07.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2009 r., sygn. II FSK 397/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędziowie NSA Jacek Brolik, WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Joanna Drapczyńska, po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 5 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Sz 440/07 w sprawie ze skargi Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Oddziału Regionalnego w Szczecinie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 30 kwietnia 2007 r. nr SKO.9/21/2007 w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2) zasądza od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Oddziału Regionalnego w Szczecinie na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 23 listopada 2006 r. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa w W. (Oddział Regionalny w S.) zwróciła się w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zwanej ord. pod., o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania odpowiedniej stawki podatku przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2002 r., nr 9, poz. 84 ze zm.) - zwanej dalej upol w odniesieniu do budynku internatu pozostającego w zarządzie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Wnioskodawca stanął na stanowisku, iż internat powinien być opodatkowany stawką przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) upol, jak dla budynków mieszkalnych.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia 30 kwietnia 2007 r. utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta Miasta K. z dnia 8 lutego 2007 r. Organy odmówiły słuszności argumentacji wnioskodawcy i uznały, że budynek internatu, w którym mieszczą się pomieszczenia mieszkalne nie jest budynkiem mieszkalnym w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdyż nie ma w nim lokali mieszkalnych. Z kolei pojęcie "pomieszczenie mieszkalne" nie jest tożsame z pojęciem "budynek mieszkalny", czy też z pojęciem "część budynku mieszkalnego", które to pojęcia użyte są w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Wskazując na charakter i przeznaczenie tych pomieszczeń, organy uznały, że budynek internatu wraz z pomieszczeniami mieszkalnymi wykorzystywanymi na tymczasowe zakwaterowanie jest budynkiem o podobnym charakterze do np.: hoteli, schronisk i internatów dla dzieci i młodzieży, bowiem osoby tam przebywające nie zamieszkują w nich na stałe, czyli nie służą one celom mieszkalnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne