15.09.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 września 2009 r., sygn. II FSK 536/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Borkowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 stycznia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1476/07 w sprawie ze skargi Zakładów Pralniczych A. Spółdzielnia Pracy z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 22 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz Zakładów Pralniczych A. Spółdzielnia Pracy z siedzibą w S. kwotę 120 (słownie sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawiał się następująco:

1. Skarżąca wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej "updof") poprzez wyjaśnienie, czy świadczenie na rzecz pracowników usług bezpłatnego transportu - w sytuacji, kiedy trudno ustalić, którzy pracownicy korzystają z tych usług, i w jakim zakresie - powoduje powstanie po stronie pracownika przychodu w świetle art. 12 updof.

Skarżąca przejęła na siebie ciężar finansowy kosztów dowozu pracowników z umówionego miejsca w W. do miejsca położenia zakładu pracy. Podpisała z przewoźnikiem indywidualną umowę na dowóz pracowników, zaś opłata za usługę została ustalona w sposób ryczałtowy, bez względu na ilość przewożonych osób. Funkcjonowanie Skarżącej nie pozwala na ścisłe określenie świadczenia przypadającego na konkretną osobę, dojazd ma charakter "otwarty", bywa dostępny dla wszystkich pracowników - nie tylko pracujących na stałe w S. pracowników administracji Skarżącej, ale i pracowników zakładów usługowych i punktów znajdujących się w W., korzystających z bezpłatnych dojazdów celem załatwienia spraw służbowych oraz osobistych. W związku z powyższym, Skarżąca nie może ustalić wartości świadczeń przypadających na poszczególnych pracowników w związku z niewiedzą, którzy pracownicy korzystają z bezpłatnego transportu, i w jakim zakresie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne