08.09.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 września 2009 r., sygn. I FSK 1047/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Łd 931/07 w sprawie ze skargi B. P. sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w L. z dnia 17 maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym od importowanego towaru 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w L. na rzecz B. P. sp. z o.o. w K. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 5 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Łd 931/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi B. P. Sp. z o.o. w K. uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w L. z dnia 17 maja 2007r., nr [...].

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania

2.1. Zaskarżoną do Sądu decyzją Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 31 stycznia 2007 r. odmawiającą B. P. Spółce z o. o. w K. stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu importu towaru objętego zgłoszeniem celnym z dnia 30 kwietnia 2004 r.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Dyrektor Izby Celnej stwierdził, że przy ocenie, które towary podlegają podatkowi akcyzowemu, poza art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) (dalej: ustawa o VAT), należy uwzględnić art. 4 pkt 1 tej ustawy, stanowiący, iż przez towar rozumie się m.in. rzeczy ruchome, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Zdaniem Dyrektora Izby Celnej, nie można pominąć, że stosowanie wykazu towarów wymienionych w załączniku nr 6 ustawy, w układzie odpowiadającym PCN, do celów poboru podatku m.in. akcyzowego w imporcie nie było wolą Ministra Finansów, lecz wolą samego ustawodawcy, czemu dał on wyraz w art. 54 ust. 2 ustawy. Z przepisu tego wynika, że podatkiem akcyzowym w imporcie są objęte towary wymienione równocześnie w załączniku nr 6 do ustawy, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej i wymienione w PCN. Zdaniem organu odwoławczego, od dnia 1 stycznia 2003r. dla celów VAT i akcyzy zaczęła być stosowana PKWiU. Integralną częścią PKWiU są Zasady Metodyczne PKWiU a załącznik nr 6 do ustawy o VAT wymieniał jako wyroby akcyzowe towary zaliczone do grupowania PKWiU 15.91 Napoje alkoholowe destylowane i 15.92 Alkohol etylowy, nie umieścił jednak przy tych symbolach oznaczenia "ex" co mogłoby świadczyć, że obowiązkiem podatkowym jest obciążony wyłącznie nazwany wyrób z danego grupowania. Zatem obowiązkowi podatkowemu podlegają wszystkie towary wymienione w grupowaniach. Grupowania 15.91 i 15.92 są zgodnie z konstrukcją PKWiU tzw. grupowaniami macierzystymi obejmującymi grupę wyrobów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne