Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2009 r., sygn. II FSK 1160/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. S. i R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 marca 2008 r. sygn. akt I SA/Gl 879/07 w sprawie ze skargi G. S. i R. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 14 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G. S. i R. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 marca 2008 r. sygn. akt I SA/Gl 879/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach - po rozpoznaniu skargi G. i R. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 14 sierpnia 2007 r., wydaną w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego - na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) - dalej P.p.s.a. - orzekł o jej oddaleniu.

2. G. i R. S. wystąpili pismem z dnia 25 marca 2007 r., do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego o wyjaśnienie czy R. S. jest zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od zasądzonych prawomocnym wyrokiem sądu cywilnego odszkodowań:

renty wyrównawczej, zadośćuczynienia i odsetek za zwłokę, jeżeli tak to od czego i na jakiej podstawie prawnej.

Zdaniem wnioskodawców wszystkie odszkodowania określone wyrokiem sądu są zwolnione z podatku dochodowego, należność główna (renta wyrównawcza i zadośćuczynienie) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c, natomiast odsetki - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy podatkowej.

3. Organ podatkowy pierwszej instancji postanowieniem z dnia 22 maja 2007 r. uznał stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe. Organ wyjaśnił, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej p.d.o.f. wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty, otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne