28.10.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 października 2009 r., sygn. I FSK 1404/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Juliusz Antosik, Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Po 1380/08 w sprawie ze skargi W. S.A. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz spółki W. S.A. w P. kwotę 380 zł (trzysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12.03.2009 r., sygn. I SA/Po 1380/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu na podstawie art. 151 ustawy z 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) - zwanej dalej "popsa" oddalił skargę spółki W. S.A. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22.02.2008 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd w pierwszej kolejności przedstawił przebieg dotychczasowego postępowania interpretacyjnego. W tych ramach Sąd wskazał, że wnioskiem z dnia 19.11.2007 r. skarżąca spółka zwróciła się o udzielenie interpretacji dotyczącej m.in. § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.04.2004 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków dokonywania rozliczeń podatku akcyzowego (Dz. U. nr 85, poz. 799 ze zm.) - zwanego dalej "rozporządzeniem o podatku akcyzowym". Spółka wskazała, że na zlecenie zagranicznego kontrahenta importuje do swojego składu podatkowego koncentrat alkoholowy. Następnie skarżąca spółka dokonuje przetworzenia koncentratu w gotowy wyrób alkoholowy - gin (spółka rozlewa i butelkuje importowany surowiec). Skarżąca spółka przy imporcie koncentratu alkoholowego zgłasza ten wyrób do dopuszczenia do obrotu i uiszcza podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy. Po otrzymaniu dyspozycji od kontrahenta skarżąca spółka wysyła (w trybie procedury zawieszenia poboru akcyzy) gin do składu podatkowego mieszczącego się w innym państwie. Wyprodukowany gin nigdy nie jest przeznaczony do sprzedaży na terytorium Polski. Według skarżącej spółki w opisanym stanie faktycznym na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia o podatku akcyzowym przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty należnego podatku akcyzowego od sprzedaży wyprodukowanego destylowanego napoju alkoholowego (ginu) o kwotę podatku akcyzowego zapłaconego od importu koncentratu alkoholowego przeznaczonego do produkcji ginu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne