Wyrok NSA z dnia 13 października 2009 r., sygn. I FSK 564/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 października 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 1009/07 w sprawie ze skargi B. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 4 sierpnia 2003 r. nr od [...] do [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2000 r. oraz marzec, maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2001 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2) zasadza od B. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1600 zł (słownie: jeden tysiąc sześćset zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 19 października 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1009/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględniając skargę B. R. uchylił decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 4 sierpnia 2003 r. oraz poprzedzające je decyzje Urzędu Skarbowego w K. w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2000 r. oraz marzec, maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2001r., określił że decyzje nie podlegają wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku i zasądził na rzecz skarżącej koszty postępowania sądowego.
1.2. Sąd przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że w trakcie kontroli podatkowej przeprowadzonej w Firmie Handlowej O. wykazano szereg nieprawidłowości w zakresie rozliczenia podatku VAT (m.in. pominięcie faktur w ewidencji sprzedaży lub ujęcie faktur w kwocie netto niższej niż z niej wynikało, przez co zaniżono kwotę podatku należnego w deklaracjach VAT-7; dwukrotne ujęcie faktur w danym miesiącu w ewidencji zakupu lub ujęcie w tejże ewidencji faktur, których oryginałów podatniczka nie posiadała, przez co zawyżono kwotę podatku naliczonego wykazanego w deklaracjach VAT-7).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty