Wyrok NSA z dnia 9 października 2009 r., sygn. II FSK 751/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędziowie NSA Jacek Brolik, Jan Rudowski (sprawozdawca), Protokolant Joanna Drapczyńska, po rozpoznaniu w dniu 9 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.-C. P. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1426/07 w sprawie ze skargi J.-C. P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 20 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J.-C. P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania administracyjnego.
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 stycznia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 1426/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J.-C. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwaną dalej Spółką) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 20 czerwca 2007 r., nr [...], w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
1.2. Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. Spółka pismem z dnia 4 stycznia 2007 r. zwróciła się do Naczelnika Pierwszego M. Urzędu Skarbowego w W. o udzielenie pisemnej interpretacji czy dofinansowanie przez Spółkę kosztów instalacji i dostępu do internetu oraz miesięcznego abonamentu za korzystanie z łącza internetowego ponoszonych przez pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy.
Spółka prowadząc działalność w zakresie marketingu i promocji produktów farmaceutycznych zatrudniała pracowników, którzy wykonywali obowiązki pracownicze na terenie całego kraju, poza siedzibą oraz pomieszczeniami biurowymi Spółki. W zakresie swoich obowiązków wynikających z umowy o pracę, pracownicy zobligowani byli do składania raportów za pośrednictwem internetu. Wykorzystywali oni do tego celu prywatne łącza internetowe. W związku z powyższym Spółka podjęła decyzję o dofinansowaniu kosztów połączeń internetowych dla tych pracowników, które polegało na pokryciu przez Spółkę 80% kosztów instalacji łącza internetowego w domu pracownika oraz comiesięcznym pokrywaniu 80% wysokość miesięcznego abonamentu, w którym uwzględnione jest wykorzystywanie łącza przez pracowników po godzinach pracy na cele prywatne. Zwrot kosztów za instalację i używanie łącza internetowego, był dokonany w przyjętym przez Spółkę trybie rozliczeń wydatków służbowych po przedstawieniu odpowiednich faktur. Powyższe koszty dofinansowania brane były pod uwagę przy kalkulacji wynagrodzenia Spółki za świadczone na rzecz zagranicznych kontrahentów usługi, tzn. stanowiły składnik bazy kosztowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty