Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2008 r., sygn. II FSK 1676/06

Przejęcie długu w obszarze art. 519 § 1 kodeksu cywilnego nie stanowi podstawy podatkowego następstwa prawnego unormowanego w rozdziale 14 działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Spłata przejętego długu i związanych z nim odsetek nie może zasadniczo stanowić kosztu uzyskania przychodu przejemcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 (in initio) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nawet gdyby korzystał on z praw do przedmiotów nabytych za wartość tego długu przez pierwszego dłużnika.

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. akt I SA/Bd 330/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Przedsiębiorstwa Wielobranżowego T..." Producent ... sp. z o.o. w W... na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 lutego 2006 r., nr PB1/4218-75/05, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2003 r.

W opisanej powyżej decyzji wskazano, że w dnia 23 grudnia 2002 r. spółka zawarła umowę z Bankiem Spółdzielczym w T... oraz Piotrem D... P.P.H.U. Ł..." o przejęcie długu kredytowego wynikającego z umów o kredyty inwestycyjne (z dnia 27 maja 1999 r. na zakup maszyny do pakowania styropianu; z dnia 30 września 1999 r. na budowę maszyny do produkcji styropianu; z dnia 8 marca 2000 r. na budowę hali produkcyjnej). W 2003 r. skarżąca spółka częściowo spłaciła zadłużenie wraz z odsetkami oraz zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wymienione odsetki w części proporcjonalnej do tej, w jakiej wykorzystano kredyt na sfinansowanie jej środków trwałych. Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że nie pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z celem uzyskania przychodu ponoszenie ciężaru odsetek od kredytu, gdy tylko z subiektywnego przekonania spółki wynikało, że gdyby nie przejęła kredytów i spłaty odsetek, to bank wypowiedziałby umowy, przejął środki trwałe i je sprzedał. Wskazał na możliwość podatkowego rozliczenia odsetek jedynie od kredytu zaciągniętego na działalność gospodarczą prowadzącego ją podmiotu, gdzie zaangażowanie środków pieniężnych ma lub może mieć wpływ na zwiększenie przychodu. Zdaniem organu odwoławczego, podatnik zaliczył do kosztów kredyt zaciągnięty przez inny podmiot gospodarczy. Organ podał, że spółka mogła korzystać z ruchomości tytułem aportu wniesionego przez Piotra D..., a udziałowiec miał prawo do dywidendy. Spółka otrzymując wkład niepieniężny w zamian za udziały, uznawała obciążenie kredytowe ciążące na przyjętych aportem środkach trwałych za obciążające inny podmiot, a w konsekwencji niezwiązane z jej przychodami. Wskazano również, iż w 2003 r. Piotr D... dzierżawił spółce halę produkcyjną, o jakiej mowa w przejętej umowie kredytowej, natomiast w dniu 24 stycznia 2006 r. podpisał ze spółką umowę o przeniesienie własności tejże hali, a na poczet ceny zaliczono długi Piotra D... wobec banku. W momencie przeniesienia prawa własności hali produkcyjnej spółka mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej (ceny nabycia).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne