04.07.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2008 r., sygn. I OSK 1197/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska sędzia del. WSA Jacek Fronczyk (spr.) Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 marca 2007 r. sygn. akt IV SA/Gl 518/06 w sprawie ze skargi B. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie służby celnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 marca 2007 r. o sygn. akt IV SA/Gl 518/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę B. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie służby celnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K., działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) i art. 32 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) oraz art. 27 ust. 1, art. 81 ust. 1 i 2, a także art. 81 ust. 1a ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 ze zm.), postanowił zwolnić B. O. ze służby stałej w Izbie Celnej w K. w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia decyzji.

W uzasadnieniu wskazano, iż w dniu 30 października 2003 r. B. O. otrzymała propozycję przeniesienia do Izby Celnej w P., w trybie art. 32 ww. ustawy, którą to propozycję odrzuciła. Odmowa przyjęcia propozycji stanowiła podstawę do zwolnienia ze służby.

Pismem z dnia 27 listopada 2003 r. strona, nie zgadzając się z przedmiotowym rozstrzygnięciem, złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wskazała, że w piśmie z dnia 7 listopada 2003 r. przedstawiła argumentację uzasadniającą pozostawienie jej w dotychczasowym miejscu pełnienia służby i przyczyny odmowy. B. O. podała, że jest jedynym opiekunem poważnie chorej matki, tymczasem do argumentu tego organ w ogóle się nie odniósł. Zarzuciła naruszenie art. 32 ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych (...), poprzez błędne przyjęcie, iż stanowi on podstawę do dokonania przeniesienia funkcjonariusza służby celnej pomiędzy Izbami Celnymi różnych województw, co ostatecznie skutkuje zwolnieniem go ze służby. W jej ocenie, decyzja ta narusza zasady współżycia społecznego nie tylko przez mechaniczne podejście do przedstawionej argumentacji, ale przede wszystkim z powodu zastosowania wobec funkcjonariuszy karygodnych i niehumanitarnych zasad ewentualnej zmiany miejsca pełnienia służby, niezgodnych z treścią ustalonych odgórnie kryteriów alokacji oraz Protokołem Uzgodnień w sprawie Kryteriów i Trybu Alokacji Kadr w Służbie Celnej, sporządzonym pomiędzy pełnomocnikiem Ministra Finansów ds. Alokacji a Federacją Związków Zawodowych Służby Celnej w dniu 30 września 2003 r., i który to pismem z dnia 3 października 2003 r. Dyrektor Izby Celnej w K. uznał za wiążący.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp