Wyrok NSA z dnia 27 maja 2008 r., sygn. II OSK 566/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B. i S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 kwietnia 2006 r. sygn. akt II SA/Bd 155/06 w sprawie ze skargi B. i S. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rozbiórki oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2006 r. sygn. akt II SA/Bd 155/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę B. i S. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego, wydaną w trybie przepisów art. 48 ust. 2 i ust. 3 ustawy - Prawo budowlane wobec nie dostarczenia w wyznaczonym terminie właściwej dokumentacji, umożliwiającej zalegalizowanie przedsięwzięcia budowlanego polegającego na budowie budynku gospodarczo - garażowego, trwale połączonego z gruntem, który usytuowany jest na terenie, na którym nie realizuje się innej budowy niż ów budynek.
W uzasadnieniu Sąd wskazał na treść art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy - Prawo budowlane podnosząc, że cechą obiektu tymczasowego, jest nie tylko przeznaczenie obiektu do rozbiórki, ale także konieczność spełnienia drugiego wymogu tj. braku trwałego połączenia z gruntem.
Ponieważ przedmiotowy obiekt jest trwale połączony z gruntem to nie można zakwalifikować spornego obiektu jako obiektu o charakterze tymczasowym, którego budowa nie wymagała pozwolenia. Nadto nie ma podstaw do uznania, że jest to obiekt przeznaczony do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych... Robotami budowlanymi jest bowiem budowa lub a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, przy czym obiekt budowlany to zgodnie z art. 3 pkt 1 cyt. ustawy, to budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowla stanowiącą całość techniczno - użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami lub obiekt małej architektury. Tymczasem termin "ogrodzenie" zdefiniowany został w ustawie - Prawo budowlane jako urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem (art. 3 pkt 9).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty