Wyrok NSA z dnia 24 lipca 2008 r., sygn. II OSK 891/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia NSA Bożena Walentynowicz (spr.) Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2007 r. sygn. akt VII SA/Wa 1956/06 w sprawie ze skargi K. D. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 lutego 2007 r. sygn. akt VII SA/Wa 1956/06, oddalił skargę K. D. na decyzję Wojewody M. z dnia [...], nr [...], w przedmiocie pozwolenia na budowę.
W uzasadnieniu stanowiska Sąd ten przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Burmistrz Gminy W. decyzją z dnia [...], nr [...], odmówił inwestorowi - K. D. zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę domu mieszkaniowego, wielorodzinnego na działce przy ul. [...] w W. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że inwestor nie wykonał nakazów zawartych w postanowieniu z dnia [...] nr [...], którym to nałożono obowiązek dołączenia do wniosku o pozwolenie na budowę: projektu zagospodarowania działki wykonanego zgodnie z art. 34 ust. 3 Prawa budowlanego, dostosowanego do wymogów decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z dnia [...] , nr [...] oraz dołączenia aktualnych przydziałów wody, prądu, gazu, a także wyznaczenia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych i opinii ZUD.
Wojewoda M. decyzją z dnia [...], po rozpoznaniu odwołania K. D., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazał, że zgodnie z art. 34 ust. 3 pkt 1 Prawa budowlanego oraz § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego - część rysunkowa projektu zagospodarowania działki powinna określać układ sieci i przewodów uzbrojenia terenu, przedstawiony z przyłączami do odpowiednich sieci zewnętrznych i wewnętrznych, układ linii lub przewodów elektrycznych i telekomunikacyjnych oraz związanych z nim urządzeń technicznych, przedstawiony w powiązaniu z sieciami zewnętrznymi. Projekt zagospodarowania terenu przedstawiony przez inwestora tych wymogów nie spełnia. Inwestor nie załączył również aktualnych przydziałów wody, prądu i gazu art. 34 ust. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, brakuje także uzgodnienia Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej Sieci Uzbrojenia Terenu - wymaganego przez decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na podstawie art. 27 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne. Ponadto zdaniem Wojewody M. w projekcie nie zapewniono odpowiedniej ilości miejsc postojowych, których ilość określono w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz postanowieniu ZDM z dnia [...] kwietnia 1999 r. na 1,5 miejsca postojowego na lokal mieszkalny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty