03.06.2008

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 593/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Jerzy Bujko /spr./ sędzia del. WSA Jerzy Siegień Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 września 2006 r., sygn. akt IV SA/Wa 917/06 w sprawie ze skargi R. H.-P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. wniosło skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2006 r., sygn. akt IV SA/Wa 917/06, uchylającego postanowienie tego Kolegium z dnia [...] nr [...], stwierdzające, iż odwołanie R. H.-P. od decyzji Wójta Gminy J. nr [...] z dnia [...] ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie drogi osiedlowej we wsi C. zostało wniesione z uchybieniem ustawowego terminu. Do wydania tego postanowienia doszło w następującym stanie faktycznym.

Decyzja Wójta Gminy J. nr [...] z dnia [...] została wysłana R. H.-P. na adres "[...]", ustalony na podstawie danych z rejestru gruntów wsi C.. Była ona dwukrotnie awizowana, po raz drugi w dniu [...], zwrócona została nadawcy. Kolejnym pismem z dnia [...] Wójt J. przesłał tę decyzję ponownie na aktualny adres R. H.-P. ustalony na podstawie innych informacji znanych mu urzędowo i w dniu [...] adresatka odebrała tę przesyłkę. Odwołanie od decyzji z dnia [...] wpłynęło w dniu [...] i postanowieniem z [...] organ II instancji stwierdził, że zostało ono wniesione z uchybieniem terminu (art. 134 K.p.a.). Organ uznał bowiem, że z przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027) wynika, że na właścicielu nieruchomości gruntowej ciąży obowiązek zgłaszania w terminie 30 dni od daty zaistnienia zdarzenia wszelkich zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków - w tym miejsca zamieszkania. Dane zaś zawarte w ewidencji stanowią podstawę m.in. planowania przestrzennego, do czego zaliczyć należy ustalenie warunków zabudowy. R. H.-P. nie dopełniła obowiązku zgłoszenia zmiany adresu zamieszkania, co w ocenie SKO powoduje, iż doręczenia na adres znany z rejestru należy uznać za prawnie skuteczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp