Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1606/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie Sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędzia NSA Irena Kamińska Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S.-J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 22 czerwca 2007r. sygn. akt II SA/Lu 362/07 w sprawie ze skargi J. S.-J. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia [...] marca 2007r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 czerwca 2007 r., sygn. akt II SA/Lu 362/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę J. S. - J. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia [...] marca 2007 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny i prawny sprawy: umową sprzedaży z dnia 15 marca 1989 r., zawartą w Państwowym Biurze Notarialnym w T. L., Rep. A. Nr [...], J. S. - J. zbyła na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość obejmującą działki nr [...] i [...] w T. L., na której to nieruchomości planowano lokalizację szkoły podstawowej.
Wnioskiem z dnia 25 sierpnia 2006 r., na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, J. S. - J. wystąpiła o zwrot nieruchomości składającej się z działek nr [...] i [...], położonych w T. L. przy ul. [...], wskazując, że planowana inwestycja nie została dotychczas zrealizowana.
Starosta Tomaszowski decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r. znak:GK. [...], na podstawie art. 105 § 1 k.p.a., umorzył postępowanie w sprawie zwrotu nieruchomości położonej w T. L. przy ul. [...], oznaczonej jako działki nr [...] i [...], o łącznej powierzchni 799 m2, podkreślając, że nabycie przez Skarb Państwa nieruchomości od wnioskodawczyni nie nastąpiło na podstawie ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127 ze zm.), lecz w drodze cywilnoprawnej umowy sprzedaży, zatem nabyte przez Skarb Państwa działki nie podlegają zwrotowi na rzecz byłej właścicielki na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. W związku z tym, zdaniem organu pierwszej instancji, postępowanie o zwrot nieruchomości jako bezprzedmiotowe, należało umorzyć.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty