23.01.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. I OSK 1985/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) Sędziowie Janina Antosiewicz NSA Joanna Banasiewicz Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 14 września 2006r. sygn. akt II SA/Bk 168/06 w sprawie ze skargi "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy rejestracji pojazdu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 14 września 2006 r. sygn. akt II SA/Bk 168/06, oddalił skargę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w B. wniesioną na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...], w przedmiocie odmowy rejestracji pojazdu.

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że decyzją z dnia [...] nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. po rozpatrzeniu odwołania [...] Sp. z o.o. z siedzibą w B. wniesionego od decyzji Prezydenta Miasta B. z dnia [...], nr [...] o odmowie rejestracji pojazdu - ciągnika samochodowego marki [...] - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że organ pierwszej instancji odmówił rejestracji pojazdu, ponieważ pojazd ten był poprzednio zarejestrowany na terenie RP pod nr [...] w Urzędzie Miejskim we W. ([...] Sp. z o.o.), a następnie sprzedany niemieckiej firmie [...], która z kolei dokonała zbycia pojazdu innej firmie z terytorium Niemiec - [...] z Berlina, a ta sprzedała go holenderskiej firmie [...], od której pojazd nabyła [...] Sp. z o.o. z siedzibą w B. Jednakże żaden z zagranicznych podmiotów nie dokonał rejestracji pojazdu na terenie Niemiec i Holandii. Przedłożony siedmiodniowy dowód rejestracyjny "ważny wyłącznie w celu wwozu (wywozu na) z terytorium Holandii" zawierał zastrzeżenie, że "nie jest przeznaczony do zarejestrowania pojazdu za granicą". W dniu złożenia wniosku dokument ten był nieważny, gdyż termin ważności upłynął 17 listopada 2005 r. Dokumentem zaś potwierdzającym ostatnią rejestrację przedmiotowego pojazdu było zaświadczenie nr [...] z dnia [...] grudnia 2005 r., wystawione przez Urząd Miejski we W. Dokument ten potwierdzał rejestrację ww. pojazdu na [...] Sp. z o.o. we W. Z zaświadczenia zaś Urzędu Miejskiego we W. wynikało, że [...] Sp. z o.o., na którą pojazd był zarejestrowany zgłosiła sprzedaż pojazdu niemieckiej firmie [...]. Nie został jednak dołączony dowód nabycia prawa własności do pojazdu przez tę firmę. Do wniosku o rejestrację strona załączyła także oświadczenia złożone przez kolejnych nabywców pojazdu z których wynika, że ww. pojazd był przedmiotem dalszych transakcji, jednak nie udokumentowano faktycznego przeniesienia prawa własności w/w pojazdu. Kolegium opierając się na treści § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 133, poz. 1123, ze zm.) stwierdziło, że dowodem własności pojazdu są wszystkie "pośrednie" tytuły własności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty