23.10.2008

Wyrok NSA z dnia 23 października 2008 r., sygn. II OSK 1285/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędziowie sędzia NSA Bożena Walentynowicz sędzia del. WSA Leszek Kamiński (spr.) Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 23 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 17 kwietnia 2007 r. sygn. akt II SA/Łd 937/06 w sprawie ze skargi A. J. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] w sprawie [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz A. J. kwotę: 550 ( pięćset pięćdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 lutego 2007 r., sygn. akt II SA/Łd 937/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. J. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] września 2006 r., Nr [...], w przedmiocie nakazania rozbiórki kortu tenisowego. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy przyjęte za podstawy wyroku.

Decyzją z dnia [...] września 2006 r., Nr [...], Łódzki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 49b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r., Nr 207, poz. 2016, ze zm.), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] lipca 2006 r., znak: PINB [...], nakazującą inwestorowi - A. J. rozbiórkę samowolnie wybudowanego kortu tenisowego bez wymaganego prawem zgłoszenia, położonego na działce nr [...] w G. S. [...], gm. K.. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że skarżąca wybudowała kort tenisowy w latach 2001-2002, a więc w okresie, gdy przepisy nie zwalniały inwestorów obiektów sportowych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Wzniesienie obiektu bez wymaganego pozwolenia bądź zgłoszenia podlegało w tym czasie bezwzględnemu nakazowi rozbiórki, w trybie art. 48 Prawa budowlanego. Ponieważ postępowanie wszczęto już po nowelizacji Prawa budowlanego w 2003 r., kwalifikacji dokonano według stanu prawnego obowiązującego w dacie orzekania, a wówczas budowa kortów tenisowych wymagała dokonania zgłoszenia w trybie art. 29 ust.1 pkt 9 Prawa budowlanego. Organ odwoławczy uznał jednak, że obiekt ten nie spełnia warunków umożliwiających zakończenia postępowania legalizacyjnego przewidzianego w treści przepisu art. 49b powyżej ustawy, ponieważ inwestor nie wykonał w zakreślonym przez przepis nakazanych czynności, nie przedstawił bowiem ani ustaleń aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani też ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania decyzji o warunkach zabudowy. Nie wykonał tym samym obowiązków nałożonych na inwestora postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, co było warunkiem skutecznego przeprowadzenia postępowania legalizacyjnego. Organ odwoławczy dodał, że przesłanką negatywną legalizacji samowolnie wybudowanego kortu - poza niedotrzymaniem terminu złożenia dokumentacji - była niezgodność inwestycji z ustaleniami obowiązującego, w dniu wydania skarżonej decyzji, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy K., zatwierdzonego uchwałą Nr [...] Rady Gminy K. z dnia [...] kwietnia 2004 r. (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego Nr 146, poz. 1343) i uchwałą Nr [...] (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego Nr 255, poz. 2196). Zdaniem organów obu instancji, przedmiotowy kort znajdował się na terenie, na którym niedopuszczalna była zabudowa o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, gdyż tak zakwalifikowana została budowa tego obiektu w granicach zabudowy zagrodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne