Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1617/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Lech Sędzia NSA : Joanna Banasiewicz (spr.) Sędzia WSA del. Monika Nowicka Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 czerwca 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 450/07 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty odszkodowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 czerwca 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 450/07, po rozpoznaniu skargi W. S., uchylił zaskarżoną decyzję Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] sierpnia 2006 r. wydane w przedmiocie odmowy wypłaty odszkodowania.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
W. S. wniósł do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego skargę na przewoźnika lotniczego [...] "[...]" S.A. z siedzibą w W. w związku z odwołaniem w dniu [...] lutego 2006 r. rejsu nr [...] z Warszawy do Lyonu. W skardze wskazał, że nie został poinformowany o przysługujących mu prawach oraz o sposobach skontaktowania się z wyznaczonym organem krajowym zgodnie z art. 14 ust. 2 rozporządzenia nr 261/2004/WE oraz wnosił o wypłatę przez przewoźnika odszkodowania.
Decyzją z [...] sierpnia 2006 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego stwierdził naruszenie przez przewoźnika [...] "[...]" S.A. z siedzibą w W. przepisów art. 9 ust. 2 i art. 14 ust. 2 w zw. z art. 5 ust. 1 rozporządzenia nr 261/2004/WE z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Nakazał usunięcie wskazanych w decyzji nieprawidłowości w ciągu 14 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji. W zakresie żądanego odszkodowania organ w uzasadnieniu decyzji stwierdził, że z opinii przedstawionej przez Departament Techniki Lotniczej Urzędu uznano, iż zaszły nadzwyczajne okoliczności, o których mowa w art. 5 ust. 3 rozporządzenia nr 261/2004/WE z dnia 11 lutego 2004 r., wobec czego przewoźnik nie był zobowiązany do wypłaty odszkodowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty