Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2008 r., sygn. II OSK 839/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska ( spr. ) Sędziowie sędzia NSA Wiesław Kisiel del. sędzia WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 2 lutego 2007 r. sygn. akt II SA/Lu 941/06 w sprawie ze skargi T. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o przyznaniu uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...], 3. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz T. M. kwotę 537 złotych (słownie: pięćset trzydzieści siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego za obie instancje.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 2 lutego 2007 roku, w sprawie oznaczonej sygnaturą akt II SA/Lu 941/06, oddalił skargę T. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o przyznaniu uprawnień kombatanckich.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż zostało ono wydane w następujących okolicznościach faktycznych sprawy.
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] roku przyznał skarżącemu uprawnienia kombatanckie. Następnie decyzją z dnia [...] roku, utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] roku, stwierdzającą nieważność decyzji z dnia [...] roku. W uzasadnieniu ostatniego rozstrzygnięcia organ podał, że decyzja z dnia [...] roku o przyznaniu odwołującemu się uprawnień kombatanckich została wydana z rażącym naruszeniem prawa, zatem na podstawie przepisu art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. należało stwierdzić jej nieważność. Z wyjaśnień organu wynika, że w rozpoznawanej sprawie ostateczną decyzją z dnia [...] roku, Nr [...], odmówiono skarżącemu przyznania uprawnień kombatanckich. W tej sytuacji wydanie w niniejszej sprawie decyzji z dnia [...] roku w trybie zwykłym stanowiło rażące naruszenie przepisu art. 16 § 1 k.p.a., zgodnie z którym po wydaniu decyzji ostatecznej może być ona wzruszana wyłącznie w trybach nadzwyczajnych i wyłącznie w przypadku spełnienia ustawowo określonych przesłanek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty