18.12.2008

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. II OSK 1657/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędzia NSA Stanisław Nowakowski (spr.) Protokolant Andżelika Nycz po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o. o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lipca 2007 r., sygn. akt VII SA/Wa 642/07 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o. o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu na wykonanie robót budowlanych polegających na instalacji tablic reklamowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Skarżący inwestor [...] Sp. z o.o. w W. wystąpił do organu architektoniczno-budowlanego ze zgłoszeniem robót budowlanych polegających na instalacji 8 tablic reklamowych nietrwale związanych z gruntem na obszarze kolejowym na wysokości km [...] -[...] linii kolejowej Warszawa Główna Towarowa - Warszawa Praga w rejonie stacji Warszawa Gdańska na terenie działki o nr ew. [...] w obrębie [...] w Warszawie.

Decyzją Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] został wniesiony sprzeciw, którego podstawą jest uznanie, że lokalizacja przedmiotowych tablic reklamowych znajduje się na obszarze kolejowym w rozumieniu ustawy z dnia 28 marca 2003 r. - o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 86 poz. 789). Wojewoda Mazowiecki podniósł, że stosownie do postanowień § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowania budowli i budynków, drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych (Dz. U. z 2004r. Nr 249, poz. 2500), budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m, z zastrzeżeniem ust. 3, zgodnie z którym przepisu ust. 1 nie stosuje się do budowli i budynków przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego i utrzymania linii kolejowej oraz do obsługi przewozu osób i rzeczy, wskazując w konkluzji, iż przepis jednoznacznie określa, że na obszarze kolejowym mogą być zlokalizowane jedynie obiekty kolejowe i inne służące obsłudze ruchu kolejowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne