02.12.2008

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2008 r., sygn. II GSK 537/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie Rafał Batorowicz NSA Zofia Borowicz (spr.) Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 15 stycznia 2008 r. sygn. akt VII SA/Wa 1833/07 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Krajowej Rady Izby Architektów z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania uprawnień budowlanych 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W., 2. zasądza od Krajowej Rady Izby Architektów na rzecz S. G. kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 15 stycznia 2008 r. o sygn. akt VII SA/Wa 1833/07 oddalił skargę S. G. na decyzję Krajowej Rady Izby Architektów z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy nadania uprawnień budowlanych.

Sąd oparł się na następującym stanie faktycznym sprawy. Pan S. G. w dniu [...] czerwca 2006 r. złożył do Krajowej Rady Izby Architektów wniosek o przeprowadzenie postępowania weryfikacyjnego i o nadanie polskich uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania w pełnym zakresie.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r. Krajowa Rada Izby Architektów odmówiła wnioskodawcy nadania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń z uwagi na nieprzedstawienie przez zainteresowanego dokumentów pozwalających na stwierdzenie spełnienia przesłanek określonych w art. 12a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) w zakresie niezbędnym do uzyskania polskich uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń z uwagi na brak dyplomu odpowiadającego tytułowi "mgr inż. architekt". Krajowa Rada Izby Architektów w uzasadnieniu decyzji wskazała, że zainteresowany posiada obywatelstwo greckie, jest od 1983 r. członkiem Greckiej Izby Technicznej, której zaświadczenie wydane zainteresowanemu w 1984 r. zezwala na wykonywanie zawodu w branży architektonicznej "z tytułem zawodowym: architekt, zgodnie z art. 11 Dyrektywy Nr 85/384/EWG". Na tej podstawie w 1995 r. został zarejestrowany w Rejestrze Projektantów prowadzonym przez Ministerstwo Środowiska, Gospodarki Przestrzennej i Robót Publicznych Republiki Grecji, które wydało dyplom obejmujący "projektowanie architektoniczne robót budowlanych" oraz "specjalistyczne projekty architektoniczne" z datą ważności do 1999 r. Organ podkreślił, że wnioskodawca w 1982 r. ukończył studia na Wydziale Architektury i Wzornictwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w G. w zakresie architektury wnętrz i uzyskał tytuł magistra sztuki. Zgodnie z art. 12a ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane "samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, oprócz osób, o których mowa w art. 12, mogą również wykonywać osoby będące obywatelami państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej, które ukończyły studia wyższe zagraniczne uznane w Polsce za równorzędne". Zdaniem organu zainteresowany nie przedstawił dowodów na to, że ukończył takie studia. Organ odwołał się przy tym do uregulowań zawartych w art. 14 ust. 3 pkt 1 lit. a/ oraz art. 12 ust. 2 Prawa budowlanego. Wywodził też, że rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. z 2006 r. Nr 83, poz. 578) w załączniku nr 1 "Wykaz wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego dla poszczególnych specjalności i uprawnień budowlanych" jednoznacznie stanowi, iż w specjalności architektonicznej, dla uzyskania uprawnień do projektowania bez ograniczeń wymagane jest ukończenie wyższych studiów magisterskich na kierunku architektura i urbanistyka. Wobec powyższego udokumentowane przez zainteresowanego wykształcenie w zakresie architektury wnętrz nie zostało uznane przez organ kwalifikujący za odpowiednie do nadania uprawnień z art. 12a prawa budowlanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne