Wyrok NSA z dnia 5 września 2008 r., sygn. II GSK 307/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska (spr.) NSA Jerzy Sulimierski Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 5 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A. M. S." S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 9 listopada 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1260/07 w sprawie ze skargi "A. M. S." S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 9 listopada 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 1260/07 oddalił skargę A. M. S. S.A. z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2007 r., nr [...] odmawiającą wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi krajowej.
W uzasadnieniu Sąd I instancji podał między innymi, że Dyrektor ds. Inwestycji Zarządu Dróg Miejskich w W., działając z upoważnienia Prezydenta m. st. W., po rozpoznaniu. wniosku firmy A. M. S. S.A. z siedzibą w P. o "przedłużenie" zezwolenia na zajęcie pasa drogowego (drogi krajowej) Al. J. rejon ul. Ś., decyzją z dnia [...] marca 2007 r. odmówił wydania zezwolenia w celu umieszczenia w nim obiektu reklamowego, podnosząc, że funkcjonowanie nośnika reklamowego we wskazanej lokalizacji będzie powodować poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] maja 2007 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu podało, że umieszczenie reklamy w ruchliwym punkcie miasta może powodować dekoncentrację kierowców i pieszych i w ten sposób zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Sąd I instancji podkreślił, że zezwolenie wydawane na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115), dalej: udp jest decyzją mającą charakter uznaniowy. Przepis art.. 39 ust. 3 udp, ze względu na ochronę dóbr wskazanych w art. 39 ust. 1 udp, ogranicza możliwość wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego pod reklamę, do szczególnie uzasadnionych przypadków. W ocenie WSA, przez te przypadki należy rozumieć między innymi sytuacje, w których umieszczenie takich obiektów (reklam) nie będzie kolidowało z funkcjonalnością drogi lub potrzebami ruchu drogowego, w tym z bezpieczeństwem ruchu, albo z innymi przepisami - na przykład z prawem miejscowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty