Wyrok NSA z dnia 14 października 2008 r., sygn. II GSK 343/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek (spr.) Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Joanna Kabat - Rembelska Protokolant Sylwia Kizińska po rozpoznaniu w dniu 30 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A." Spółki Akcyjnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 listopada 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1262/07 w sprawie ze skargi "A." Spółki Akcyjnej w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 7 listopada 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1262/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę "A. M. S." S.A w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.
Sąd I instancji orzekał w następująco przedstawionym stanie sprawy.
Decyzją z dnia [...] marca 2007 r., nr [...] Zarząd Dróg Miejskich w W., działając w imieniu Prezydenta [...] W., na podstawie art. 19 ust. 5 i art. 39 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tj. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.) oraz na podstawie art. 104 k.p.a., po rozpatrzeniu wniosku firmy "A. M. S." S.A. w P., odmówił wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia nośnika reklamowego o łącznej powierzchni 4,32 m2 na ul. M. w rej. ul. L.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że odmowa wydania zezwolenia na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy o drogach publicznych wynikała z istotnej zmiany stanu faktycznego sprawy, spowodowanego przyrostem natężenia ruchu drogowego na sieci ulic W. oraz tendencją wzrostu liczby wypadków drogowych, jakie miały miejsce pomiędzy 2004 r. a 2005 r. Zarząd Dróg Miejskich w W. rozpatrując niniejszą sprawę, wziął także pod uwagę: Krajowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2005 - 2007 - 2013 GAMBIT 2005 (nakładający na organ administracji obowiązek ograniczenia liczby wypadków drogowych), opinię w sprawie zagrożeń dla kierujących pojazdami wynikających z umieszczenia reklam w pasach dróg w [...] W. opracowaną przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów - Pracownię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (IBDiM), szczegółowy plan sytuacyjny reklamy załączony do wniosku strony i charakter reklamy oraz jej powierzchnię. W jego ocenie, szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego stanowią reklamy umieszczone w pasach drogowych, gdyż powodują dekoncentrację kierowców. W trakcie pobierania informacji z reklam dochodzi do zjawiska tzw. fiksacji (stan chwilowego zatrzymania wzroku w jednym punkcie) i kierowca nie obserwuje sytuacji na drodze przed pojazdem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty