30.05.2008 Podatki Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2008 r., sygn. II FSK 514/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędzia WSA del. Teresa Porczyńska (spr.), Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. i K. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 720/06 w sprawie ze skargi A. i K. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 14 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. i K. D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 listopada 2006 r. (I SA/Wr 720/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę A. i K. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 14 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r.

Przedstawiając stan sprawy Sąd podał, iż w dniu 28 grudnia 2002 r. A. i K. D. złożyli wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. w wysokości 182.807,40 zł., powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2002 r. (K 45/01).

Decyzją z dnia 25 listopada 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. S. odmówił podatnikom zwrotu nadpłaty w żądanej wysokości, a rozstrzygnięcie to utrzymane zostało w mocy przez organ drugiej instancji. Sąd wyjaśnił, iż decyzja organu odwoławczego była następstwem decyzji kasacyjnej z dnia 15 kwietnia 2003 r. wydanej w wyniku prowadzonego przed sądem administracyjnym postępowania mediacyjnego.

Sąd w uzasadnieniu wskazał, iż z ustaleń organów wynikało, że P.P.H.U. D. spółka cywilna D. Z., D. D. i D. A. posiadała w okresie trzech lat, od dnia 30 września 1999 r., status zakładu pracy chronionej. Przedmiotem działalności spółki był: handel hurtowy i detaliczny artykułami ogólnospożywczymi i przemysłowymi, sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych i bezalkoholowych, pośrednictwo handlowo-usługowe, przetwórstwo warzywno-owocowe, produkcja wyrobów garmażeryjnych oraz przetwórstwo mięsa i drobiu prowadzone w pięciu sklepach i hurtowni. W oparciu o przedłożone przez podatników dokumenty oraz wyjaśnienia, Dyrektor Izby Skarbowej ocenił, iż spółka D. nie rozpoczęła przed 1 stycznia 2000 r. realizacji długookresowych przedsięwzięć na rzecz zatrudnianych osób niepełnosprawnych, wobec czego podatnicy będący wspólnikami tej spółki nie mogli skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem organu za przedsięwzięcia tego rodzaju nie mogły być uznane podejmowane w 1999 r. prace remontowe zmierzające m. in. do przystosowania pomieszczeń dla pracowników niepełnosprawnych (montaż uchwytów do podtrzymywania, likwidacja barier architektonicznych uwzględniających wymogi inwalidztwa narządu ruchu), ponieważ zostały one wykonane w całości w ramach zaleceń Państwowej Inspekcji Pracy. Organ odwoławczy stwierdził też, iż pojęcie "długofalowych przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych" powinno dotyczyć wyłącznie rozłożonych w czasie wydatków o charakterze inwestycyjnym, a więc nie mogą to być wszelkie wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez zakłady pracy chronionej. Za przedsięwzięcia spełniające powyższe kryteria organ nie uznał także inwestycji dotyczących wytworzenia systemem gospodarczym środków trwałych: utwardzenia placu manewrowego, postawienia budynku wc, budowy ogrodzenia hurtowni - co miało miejsce po 1 stycznia 2000 r., a także budowy po 1 stycznia 2001 r. przenośnej portierni oraz modernizacji zakupionego budynku produkcyjnego, bowiem działania te zostały podjęte, gdy obowiązywały już nowe przepisy, które strona powinna znać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne