03.06.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. II FSK 478/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz, WSA del. Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 150/06 w sprawie ze skargi E. Ł. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia postanowienia nakładającego karę porządkową 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. Ł. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 9 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 150/06, oddalił skargę E. Ł. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 grudnia 2005 r. w przedmiocie odmowy uchylenia postanowienia nakładającego karę porządkową. Podstawą prawną powyższego orzeczenia Sądu I instancji był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm. ), określanej dalej p.p.s.a.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji między innymi stwierdził, że postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 grudnia 2005 r., wbrew zarzutom skargi, nie narusza ani przepisów prawa materialnego, ani też przepisów postępowania w stopniu uzasadniającym jego uchylenie. Jak bowiem wynika z akt sprawy, co właściwie ocenione zostało przez organ II instancji w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia, awizowaną dwukrotnie przesyłkę zawierającą wezwanie z dnia 8 czerwca 2005 roku należy uznać za doręczoną skarżącemu ze skutkiem na dzień 23 czerwca 2005 roku w trybie art. 150 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), dalej określanej jako o.p. Mając na uwadze treść skargi Sąd pierwszej instancji podkreślał, iż nie jest w sprawie kwestią sporną, czy i który z pełnomocników odebrał przesyłkę adresowaną do skarżącego i czy był do tego właściwie przez niego umocowany (bez znaczenia dla sprawy ma w związku z tym swoista gra nazwiskami ustanowionego pełnomocnika do odbioru przesyłek pocztowych: - H. Sz. - , - H. Sł.-, - H. St. -, k. 54, 53,52 akt administracyjnych), bowiem wskazana przesyłka (wezwanie z dnia 8 czerwca 2005 roku) nie została w ogóle (ani przez skarżącego ani przez jego pełnomocnika) podjęta w terminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne