21.10.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 października 2008 r., sygn. I FSK 1179/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA del. Jerzy Płusa, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 21 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. Spółki z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Bd 145/07 w sprawie ze skargi M. Spółki z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 5 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług za styczeń, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2000 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. Spółki z o.o. w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Bd 145/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę M. sp. z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 5 grudnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług za styczeń i miesiące od maja do października 2000 r.

Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny, będący podstawą rozstrzygnięcia.

1.2. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w B. z dnia 29 sierpnia 2006r., którą organ pierwszej instancji odmówił spółce zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług za ww. okresy rozliczeniowe. Decyzja organu pierwszej instancji została przy tym wydana po uchyleniu przez Dyrektora Izby Skarbowej jego rozstrzygnięć z 9 marca 2006 r. i ponownym rozpatrzeniu sprawy.

W uzasadnieniu skarżonej decyzji organ odwoławczy podał, że niespornym w sprawie jest, iż spółka w poszczególnych miesiącach 2000 r. deklarowała zobowiązanie w podatku od towarów i usług do wpłaty. Posiadając status zakładu pracy chronionej, nadany jej na okres trzyletni decyzją z dnia 23 września 1998 r. Nr [...] Pełnomocnika do Spraw Osób Niepełnosprawnych Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, nie korzystała w 2000 r. z preferencji uregulowanych w art. 14a ust. 1-6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dalej zwanej "u.p.t.u.", w zakresie możliwości uzyskania całkowitego lub częściowego zwrotu wpłaconej kwoty tego podatku. Dokonując sprzedaży samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją spółka była podatnikiem podatku akcyzowego i w takim przypadku miała zastosowanie norma prawna zawarta w art. 14a ust. 7 pkt 1 ww. ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne