Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2008 r., sygn. II FSK 1068/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędziowie NSA: Zbigniew Kmieciak, Krystyna Nowak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 4082/06 w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 8 marca 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 4082/06, wydanym na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 9 listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z uzasadnienia wyroku wynikało, że pismem z 30 maja 2005 r. B. M., na podstawie art. 14a § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - dalej jako Ordynacja, zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. o interpretację przepisów podatkowych dotyczących zakresu i sposobu korzystania z odliczeń z tytułu ulgi budowlanej. Wnioskodawca uznał, że dokonanie przez posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej, korzystającego dotychczas z odliczeń podatkowych, przeniesienia praw do tego rachunku na rzecz dziecka, obciąża limit dziecka, a więc nie może jednocześnie obciążać konta rodzica.
Postanowieniem z 20 czerwca 2005 r. organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Jego zdaniem przeniesienie prawa do rachunku oszczędnościowo-kredytowego, prowadzonego przez kasę mieszkaniową na rzecz dziecka, nie powoduje konieczności zwrotu wykorzystanej przez stronę ulgi z tytułu wpłat na rachunek, zatem limit odliczeń w następnym roku podatkowym (tj. w 2001 r.) w odniesieniu do wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe musi być pomniejszony o kwoty odliczeń dokonanych wcześniej przez stronę w związku z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej. Zdaniem Naczelnika dokonanie cesji praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz dziecka rodzi zobowiązania podatkowe w podatku od spadku i darowizn, o ile scedowana kwota nie została wydatkowana na cele mieszkaniowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty