Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2008 r., sygn. II FSK 840/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie: NSA Krystyna Nowak, WSA del. Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Po 958/06 w sprawie ze skargi J. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 6 lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 20 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Po 958/06, oddalił skargę J. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 6 lipca 2006 r., Nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Podstawą prawną powyższego orzeczenia Sądu I instancji był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm. ), określanej dalej p.p.s.a.
Z ustaleń stanu faktycznego podanego w zaskarżonym wyroku wynika, że wnioskiem z dnia 16 stycznia 2006 r. J. Z. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego P. z pytaniem, czy przychód z gospodarstwa rolnego, użytkowanego przez spółdzielnię rolniczą wyłącznie w celu prowadzenia działalności rolniczej (z wyłączeniem działów specjalnych produkcji rolniczej) oraz pozarolniczej działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst. jedn. Dz.U. z 2000 roku, nr 54, poz. 654, ze zm., zwanej dalej u.p.d.o.p.,), uzyskany w związku z zawartą ze spółdzielnią rolniczą umową na podstawie art. 225 w związku z art. 224 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm. ), dalej powoływanej jako "k.c.", stanowić będzie dla wnioskodawcy, jako współwłaściciela powyższego gospodarstwa rolnego, źródło przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. We wniosku opisano stan faktyczny, z którego wynika, że wnioskodawca odzyskał gospodarstwo rolne i zawarł z dotychczasowym jego użytkownikiem umowę zawierającą rozliczenie z tytułu prowadzenia działalności rolniczej. Podstawą prawną rozliczeń były art. 224 i 225 k.c. W ocenie wnioskodawcy racjonalne byłoby uznanie zawartej umowy za "inną umowę o podobnym charakterze", o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 ze zm.), dalej podawanej jako u.p.d.o.f., ponieważ podobnie jak najem i dzierżawa, wspomniany stosunek prawny ma charakter rozliczeniowy. Następnie, podobnie jak w przypadku dzierżawy ziemi rolnej, wnioskując a contario, należałoby wyłączyć z zakresu przedmiotowego tego przepisu przychód z tytułu użytkowania gospodarstwa rolnego w celach rolniczych, uzyskany na podstawie art. 224 i 225 k.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty