20.11.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. II FSK 1170/07

Ponieważ art. 14e § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) odsyła do odpowiedniego stosowania w odniesieniu do ministra właściwego do spraw finansów publicznych przepisów art. 14a-14d tej ustawy, nie mogło być wątpliwości, że 6-miesięczny termin do udzielania interpretacji mógł być liczony wyłącznie od otrzymania wniosku przez organ właściwy w sprawie, czyli przez Ministra Finansów, a nie od złożenia takiego wniosku któremukolwiek organowi, nawet niewłaściwemu w sprawie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Nowak (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stefan Babiarz, Stanisław Bogucki, Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 2511/06 w sprawie ze skargi T. S.A. w T. na decyzję Ministra Finansów z dnia 19 maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od T. S.A. w T. na rzecz Ministra Finansów kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 27 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 2511/06, wydanym na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c/ ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Finansów z 19 maja 2006 r. nr [...] oraz poprzedzające ją postanowienie tegoż Ministra z 15 marca 2006 r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, że wnioskiem z 16 września 2005 r., "T." S.A. z siedzibą w T. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów umowy z 20 czerwca 1975 r. pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5). We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: firma w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją elementów wyposażenia sklepów, działalnością w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji urządzeń przeznaczonych do wyposażenia sklepów, doradza także klientom w zakresie sposobu prowadzenia sprzedaży oraz ustawiania ciągów komunikacyjnych w sklepach. Skarżąca zamierza nabyć nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalno-użytkowym położoną we Francji. Nabyta nieruchomość nie będzie przynosić bezpośrednich przychodów, ponieważ nie będzie wynajmowana, będzie natomiast służyć innym celom działalności spółki. Nabywa nieruchomość głównie w celu zdobywania informacji na temat handlu we Francji. Podkreśliła, iż w nieruchomości będą zakwaterowani pracownicy spółki, których zadaniem będzie "podpatrywanie" francuskiego handlu. Tym samym skarżąca będzie musiała ponosić koszty związane z posiadaniem i utrzymaniem nieruchomości we Francji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne