20.08.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 2008 r., sygn. I FSK 981/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia del. WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 6 grudnia 2006 r. sygn. akt I SA/Sz 60/06 w sprawie ze skargi M.T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 22 listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2002 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M.T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 5.400 zł /słownie: pięć tysięcy czterysta złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Sz 60/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 22 listopada 2005r., nr [...].

1.2. Jak wynika z uzasadnienia orzeczenia Sądu I instancji, zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w S. z dnia 30 sierpnia 2005 r., nr [...], określającą skarżącemu kwoty podatku naliczonego do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe za miesiące od stycznia do listopada 2002 r. oraz kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku VAT za grudzień 2002 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy w pełni podzielił ustalenia faktyczne oraz ich prawno-podatkową ocenę, jakie legły u podstaw wydania zaskarżonej odwołaniem decyzji. Organ przytoczył ustalone w postępowaniu kontrolnym fakty i dowody, wskazujące na fakt dokonywania przez odwołującego się podatnika sprzedaży oleju napędowego wytworzonego we własnym zakresie na terenie stanowiącej jego własność bazy paliw w T. przy wykorzystaniu nabywanego i dostarczanego do tej bazy oleju bazowego SEA-10 i wskazanych komponentów. Organ wskazał również na fakt nierzetelnego, tj. niezgodnego z rzeczywistym stanem rzeczy, ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w oparciu o otrzymane lub wystawione faktury VAT, dokumentujące czynności obrotu (zakupu, sprzedaży) produktów ropopochodnych, które w rzeczywistości nie miały miejsca, a ewidencjonowanie których służyło ukryciu rzeczywistej działalności, tj. wytwarzania oleju napędowego i jego sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne