Oddalenie skargi kasacyjnej w sprawie odmowy udzielenia ochrony międzynarodowej - Wyrok NSA z dnia 4 stycznia 2023 r., sygn. II OSK 1343/22
Nie można przyznać ochrony międzynarodowej cudzoziemcowi, który nie przedstawił spójnych i wiarygodnych dowodów na istnienie indywidualnego zagrożenia prześladowaniem w kraju pochodzenia, a ogólna zła sytuacja w tym kraju nie może stanowić wystarczającej przesłanki do udzielania takiej ochrony.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie: sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Grzegorz Antas (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I.U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2022 r., sygn. akt IV SA/Wa 1893/21 w sprawie ze skargi I.U. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 13 października 2021 r., nr RdU-240-1/S/21 w przedmiocie odmowy udzielenia ochrony międzynarodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 marca 2022 r., IV SA/Wa 1893/21 oddalił skargę I.U. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców (dalej: RdSU) z 13 października 2021 r. nr RdU-240-1/S/21 w przedmiocie odmowy udzielenia ochrony międzynarodowej.
W odniesieniu do ustaleń faktycznych i prawnych, które stały za wydanym orzeczeniem, Sąd I instancji stwierdził, że w wyniku rozpatrzenia złożonego 28 kwietnia 2021 r. przez I.U., obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców (dalej: SUdSC) decyzją z 30 lipca 2021 r. nr DPU.420.691.2021, działając na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 oraz art. 20 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1108 ze zm.), dalej: u.u.c.o., odmówił nadania ww. cudzoziemcowi statusu uchodźcy oraz udzielenia ochrony uzupełniającej. Uzasadniając powyższą decyzję, SUdSC stwierdził, że zgromadzony materiał dowodowy nie potwierdza zasadności obaw wnioskodawcy przed powrotem do kraju pochodzenia ze względu na uzasadnioną obawę przed prześladowaniem ze względu na rasę, religię, narodowość, przynależność do określonej grupy społecznej czy przekonania polityczne. Zdaniem organu, nie występują równocześnie w sprawie przesłanki do udzielenia cudzoziemcowi ochrony uzupełniającej, gdyż brak jest dowodów na wystąpienie rzeczywistego ryzyka doznania przez niego poważnej krzywdy w przypadku powrotu do kraju pochodzenia. Powyższą ocenę organ oparł na przyjęciu, że oświadczenie cudzoziemca dotyczące przyczyn wyjazdu z kraju pochodzenia i ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce uznać należy za niewiarygodne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty