Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2008 r., sygn. I FSK 1526/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Mirella Łent, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 maja 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 1626/06 w sprawie ze skargi D.W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 30 sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za czerwiec 2004 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 1626/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi D. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 30 sierpnia 2006 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za czerwiec 2004 r., uchylił decyzje organów obu instancji oraz orzekł, że nie podlegają one wykonaniu.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że okolicznością bezsporną w sprawie był fakt sprowadzenia przez skarżącego z Francji na terytorium Polski używanego samochodu osobowego, starszego niż 2 lata oraz jego sprzedaż na rzecz kolejnego podmiotu przed dokonaniem rejestracji pojazdu w Polsce. Nie budził także wątpliwości fakt uiszczenia przez skarżącego podatku akcyzowego w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu oraz brak zapłaty podatku w związku z kolejną czynnością dotyczącą tego samochodu, tj. jego sprzedażą przed pierwszą rejestracją. Zdaniem Sądu I instancji kluczowa w sprawie jest odpowiedź na pytanie, jak w świetle zasady jednofazowości podatku akcyzowego ocenić art. 80 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), będący podstawą rozstrzygnięcia organów podatkowych. Co do rodzaju czynności wymienione w art. 80 ust. 1, dotyczące samochodów osobowych, mieszczą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, zawartym w art. 4 ust. 1-3 ustawy. Natomiast zasada jednofazowości podatku akcyzowego wydaje się być wyłączona w przypadku sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją w Polsce. W praktyce organów podatkowych, a także w orzecznictwie i piśmiennictwie przyjęło się stanowisko, iż z art. 80 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że skoro podatnikami akcyzy od tego rodzaju wyrobów są "podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju", to w odniesieniu do samochodów osobowych niezarejestrowanych zasada jednofazowości podatku nie znajduje zastosowania. W wyroku z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Rz 669/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał, iż obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży niezarejestrowanego na terytorium Polski samochodu osobowego powstaje niezależnie od obowiązku podatkowego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru i w konsekwencji podatnik jest obowiązany naliczyć ponownie podatek akcyzowy, określając podstawę opodatkowania zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy. Wyrażenie "każdej sprzedaży" oznacza bowiem, że do momentu zarejestrowania pojazdu każda jego sprzedaż będzie skutkowała powstaniem obowiązku podatkowego. Uniknięciu wielokrotnego opodatkowania służy w tym wypadku prawo podatnika do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty