Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1780/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie: Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędzia NSA Teresa Kobylecka Protokolant Anna Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2007r., na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 969/06 w sprawie ze skargi S.H. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę , 2. zasądza od S.H. na rzecz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji kwotę 280 ( dwieście osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] kwietnia 2006 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] marca 2005r., w przedmiocie stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez S.H.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
S.H. (poprzednio: S.H.), syna M. i R.i zd. P., urodził się 25 maja 1922 r. w T. jako obywatel polski. Po zakończeniu II wojny światowej skarżący wyjechał do Izraela, w dniu 17 lutego 1949r. nabył obywatelstwo izraelskie.
Pismem z dnia 25 stycznia 2005 r. Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tel- Awiwie przesłał do Wojewody Łódzkiego wniosek skarżącego o stwierdzenie posiadania bądź utraty obywatelstwa polskiego. Wojewoda Łódzki w decyzji z dnia [...] marca 2005 r. orzekł, że skarżący stracił obywatelstwo polskie na podstawie art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. RP Nr 7, poz. 44 ze zm., dalej: ustawa o obywatelstwie Państwa Polskiego) w związku ze służbą w policji izraelskiej, którą odbył w okresie 20 marca 1949 r. - 1 czerwca 1979r. Zaskarżoną decyzją z 7 kwietnia 2006r. Prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców uchylił decyzję organu I instancji i odmówił stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez skarżącego, uznał bowiem, że stwierdzenie utraty obywatelstwa polskiego nie jest tożsame z odmową stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego, zaś skarżący w istocie żądał stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego. Organ odwoławczy podzielił stanowisko wojewody, że podjęcie przez skarżącego służby w policji izraelskiej było przyjęciem urzędu publicznego w rozumieniu art. 11 pkt 2 ustawy o obywatelstwie Państwa Polskiego, co skutkowało utratą obywatelstwa polskiego z mocy prawa z dniem 20 marca 1949 r., tj. z dniem podjęcia tej służby.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty