Wyrok NSA z dnia 18 maja 2007 r., sygn. II OSK 805/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia NSA Krystyna Borkowska Sędzia NSA Leszek Kiermaszek /spr./ Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 stycznia 2006 r., sygn. akt II SA/Po 2408/03 w sprawie ze skargi B. P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] października 2003 r. Nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu 2. zasądza na rzecz T. G. od B. P. kwotę 450 (słownie: czterysta pięćdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 11 stycznia 2006 r., sygn. akt II SA/Po 2408/03, po rozpoznaniu skargi B. P. uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] października 2003 r. w przedmiocie pozwolenia na budowę, określił że decyzja ta nie podlega wykonaniu i zasądził od organu na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny przytaczając stan faktyczny sprawy wskazał, że decyzją z dnia [...] września 2003 r. nr [...] Prezydent Miasta P. zatwierdził projekt budowlany i udzielił T. G. pozwolenia na budowę w odniesieniu do inwestycji polegającej na nadbudowie budynku parterowego położonego w P. przy ul. W. Od decyzji tej odwołanie złożyła B. P. podnosząc, iż projektowane roboty budowlane przy nadbudowie budynku doprowadzą do naruszenia jej własności w zakresie, na który nie wyraziła zgody. Odwołująca się wskazała ponadto, że istnienie służebności gruntowej nie obejmuje swoim zakresem prac przy pozostałych kominach znajdujących się na jej nieruchomości. Po rozpoznaniu tego odwołania Wojewoda Wielkopolski decyzją z dnia
[...] października 2003 r. nr [...] utrzymał w mocy wskazaną wyżej decyzję Prezydenta Miasta P. Zdaniem organu odwoławczego zarzuty odwołującej się nie mogły stanowić wystarczającej podstawy do wyeliminowania z obrotu prawnego zaskarżonej decyzji. Opierając się bowiem na zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym, w tym również na prawomocnym wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 21 grudnia 2002 r., sygn. akt [...], organ odwoławczy doszedł do przekonania, że inwestor podjął niezbędne kroki zmierzające do uzgodnienia zamiaru nadbudowy z właścicielem nieruchomości sąsiedniej. Kwestia ewentualnego wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości może być w przyszłości przedmiotem odrębnego postępowania administracyjnego, opartego o przepis art. 47 Prawa budowlanego, zaś zakres i sposób ewentualnej przebudowy obejmował będzie również podłączenie, na koszt inwestora, przewodów kominowych należących do B. P.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty