18.05.2007

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2007 r., sygn. I OSK 278/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski, Sędziowie NSA Jerzy Bujko, Jerzy Krupiński - spr., Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 listopada 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 933/06 w sprawie ze skargi H. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły 1. oddala skargę kasacyjną 2. przyznaje od Skarbu Państwa adwokatowi G. C. kwotę 219,60 zł ( dwieście dziewiętnaście 60/100) obejmującą podatek od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. akt I SA/Wa 933/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...], nr [...], która utrzymała w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...], nr [...], dotyczącą przyznania skarżącej zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły.

Kolegium stwierdziło, iż okolicznością niesporną pozostaje fakt, że córka skarżącej K. Ż. została zaliczona do osób niepełnosprawnych orzeczeniem z dnia 23 października 2002 r., a z zaświadczenia lekarskiego z dnia 13 lutego 2006 r. wynika, że nie może być ona dowożona do szkoły publicznymi środkami transportu. Z kolei z orzeczenia z dnia 10 czerwca 2005 r. wynika, że wobec córki skarżącej należało zastosować kształcenie specjalne dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową w oddziale integracyjnym lub w szkole ogólnodostępnej. Poza sporem pozostaje też to, że w Gminie [...] nie ma oddziałów integracyjnych w gimnazjach i w związku z tym K. Ż. podjęła naukę w Publicznym Gimnazjum nr 2 w [...]. Powołując się na przepis art. 17 ust. 3a ustawy o systemie oświaty, Kolegium zaakceptowało stanowisko Wójta Gminy [...], który realizując obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu niepełnosprawnego dziecka do szkoły, przyznał dziecku oraz jego opiekunce zwrot kosztów dojazdu według stawek wynikających z taryfikatora przewozów środkami komunikacji publicznej. Nie znaleziono natomiast podstaw do uwzględnienia zawartego w odwołaniu żądania skarżącej, dotyczącego przyznania jej ryczałtu, stanowiącego ekwiwalent kosztów przejazdów samochodem osobowym z miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej do miejscowości, w której znajduje się szkoła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne