09.10.2007

Wyrok NSA z dnia 9 października 2007 r., sygn. I OSK 14/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia WSA del. Arkadiusz Despot - Mładanowicz Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 9 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 sierpnia 2006 r. sygn. akt IV SA/Gl 853/05 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]. nr [...], Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w D. G., po rozpatrzeniu wniosku M. K., odmówił przyznania jej prawa do zasiłku rodzinnego i wnioskowanych dodatków. W podstawie prawnej przedmiotowej decyzji podano art. 104 i 108 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 27 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. Nr 213, poz. 2162). W jej uzasadnieniu wskazano, iż na podstawie przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, że strona nie spełnia warunków do przyznania jej wnioskowanych świadczeń, bowiem zasiłek rodzinny przysługuje wówczas, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza 504 zł, a w przypadku strony dochód ten jest wyższy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzję z dnia [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 5 ust. 1 w związku z art. 47 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny wraz z dodatkami przysługuje osobom, jeżeli dochód ich rodziny w 2002 r. w przeliczeniu na jedną osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł miesięcznie. Natomiast za utratę dochodu kolegium uważa taką utratę dochodu, która nastąpiła definitywnie i ostatecznie na skutek zmiany - utraty źródła dochodu (np. utraty zatrudnienia, utraty prawa do renty), bądź też obniżenie dochodu uzyskanego z tytułu zatrudnienia w wyniku zmiany wymiaru czasu pracy albo obniżenia wynagrodzenia w wyniku zmiany warunków wynagrodzenia wprowadzonych wypowiedzeniem zmieniającym. Zatem w przypadku udzielenia urlopu wychowawczego strona nadal pozostaje w stosunku pracy i może w każdej chwili podjąć pracę na dotychczasowych warunkach, dlatego w tej sytuacji nie można uznać, że nastąpiła utrata źródła dochodu, gdyż nie można mówić w takim przypadku o definitywności utraty tego źródła dochodu. Tym samym strona nie spełnia przesłanek uprawniających ją do przyznania zasiłku rodzinnego wraz z wnioskowanymi dodatkami wobec przekroczenia kryterium dochodowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne