24.04.2007

Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2007 r., sygn. II OSK 669/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. i J. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2006 r. sygn. akt VII SA/Wa 1103/05 w sprawie ze skargi I. i J. J. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. i J. J. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2005 r., utrzymującą w mocy decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2005 r., którą odmówiono stwierdzenia nieważności decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia 18 lipca 2003 r. Tą ostatnią decyzją, opartą na przepisie art. 78 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (obecnie Dz. U. z 2006 r., nr 156, poz. 1118 ze zm.), nakazano skarżącym wykonanie prac budowlanych polegających na wykonaniu podparcia występu w ścianie ich budynku, rozebranie części ścianki działowej i wykonanie podparcia schodów, które uległy częściowemu zniszczeniu w wyniku katastrofy budowlanej, jaka miała miejsce w nocy z 16 na 17 lipca 2003 r.

Organ I instancji nie dopatrzył się żadnej z przesłanek umożliwiających stwierdzenie nieważności decyzji z dnia 18 lipca 2003 r., a w szczególności przyjął, iż zdarzenie trafnie zakwalifikowano jako katastrofę budowlaną w rozumieniu art. 73 Prawa budowlanego, zaś przepis art. 78 Prawa budowlanego może mieć w takim wypadku zastosowanie. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, w wyniku rozpoznania odwołania skarżących, którzy zarzucili, iż nie może być mowy o katastrofie budowlanej w sytuacji, gdy doszło jedynie do zawalenia spocznika schodów, znajdujących się w obszarze legalnie prowadzonych prac rozbiórkowych oraz którzy zakwestionowali możliwość wydania decyzji na podstawie art. 78 Prawa budowlanego bez przeprowadzenia obligatoryjnego trybu postępowania przewidzianego przepisem art. 76 Prawa budowlanego, przyjął, iż nałożone na stronę obowiązki są zgodne z treścią przepisu art. 78 Prawa budowlanego, natomiast ustalenie czy w rzeczywistości doszło do katastrofy budowlanej wymagałoby przeprowadzenia postępowania od początku, co wykracza poza zakres postępowania nieważnościowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne