Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2007 r., sygn. II OSK 1042/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia NSA Zygmunt Zgierski /spr./ Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 110/04 w sprawie ze skargi S. C. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] grudnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Wojewody Małopolskiego na rzecz S. C. kwotę 445 (słownie: czterysta czterdzieści pięć ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 marca 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę S. C. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] grudnia 2003 r. w przedmiocie odmowy przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę.
W uzasadnieniu wyroku, Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:
S. C. w dniu 9 maja 2003 r. złożył wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia 24 sierpnia 1990 r. z A. S. na siebie, załączając dowód dysponowania nieruchomością na cele budowlane, akt notarialny rep. A 3049/2000 oraz zgodę A. S. (oświadczenie z dnia 6 maja 2003 r.).
Decyzją z dnia [...] maja 2003 r. Starosta Powiatu T. zdecydował o przeniesieniu decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia 24 sierpnia 1990 r., wydanej przez Wójta Gminy T., na rzecz S. C.
Wskutek wniesienia odwołania przez A. S., w którym oświadczył on, iż nie wyrażał zgody na przeniesienie przedmiotowej decyzji o pozwoleniu na budowę na S. C. i nie wyraża takiej zgody obecnie, Wojewoda Małopolski decyzją z dnia [...] sierpnia 2003 r. uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. W uzasadnieniu wskazano, iż A. S. odwołał się od decyzji Starosty Powiatu T. twierdząc, że nie wyrażał zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę. Na zlecenie organu odwoławczego, organ I instancji w dniu 13 sierpnia 2003 r. przeprowadził rozprawę administracyjną, w trakcie której A. S. stwierdził, że swoją zgodę rozumiał zupełnie inaczej. Wyjaśnił, że oświadczenie w przedmiocie zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę przedłożył mu do podpisu K. B. wyjaśniając, że S. C. zajmie się przygotowaniem dokumentacji budowlanej związanej z adaptacją zakładu przetwórstwa. Podczas rozprawy administracyjnej A. S. oświadczył ponownie, że nie wyraża zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę na S. C. W uzasadnieniu decyzji Wojewody podniesiono także, że organ I instancji wydał decyzję z naruszeniem art. 61 § 4 kpa, bez wszczęcia postępowania i powiadomienia wszystkich osób będących stronami postępowania, tym samym nie zapewnił czynnego udziału wszystkim stronom i nie umożliwił im wypowiedzenie się co do zebranych materiałów i zgłoszonych żądań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty