Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1733/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia del. WSA Arkadiusz Despot Mładanowicz /spr./ Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 lipca 2006 r., sygn. akt II SA/Kr 125/03 w sprawie ze skargi L. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu sprawy ze skargi L. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...], wyrokiem z dnia 12 lipca 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 125/03 uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji. Jednocześnie zasądził od organu na rzecz skarżącego kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że w dniu [...] grudnia 2000 r. L. S. wystąpił do Wójta Gminy w O. o zakazanie J. M. w drodze decyzji na podstawie art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska parkowania samochodów "TIR" na działce nr [...], należącej do J. M., a tym samym o zapobieżenie skażeniu środowiska i działki wnioskodawcy graniczącej bezpośrednio ze wskazaną nieruchomością.
Decyzją z dnia [...] Wójt Gminy O. umorzył postępowanie w sprawie ze skargi L. S.. Organ zaznaczył, iż sprawa była rozpatrywana w oparciu o art. 363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 ze zm.), zwanej dalej także p.o.ś, zgodnie z którym wójt w drodze decyzji może nakazać osobie fizycznej eksploatującej instalacje w ramach zwykłego korzystania ze środowiska lub eksploatującej urządzenie wykonanie w określonym czasie czynności zmierzającej do ograniczenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko. W toku postępowania wyjaśniającego przeprowadzono dwie wizje lokalne oraz rozprawę administracyjną i ustalono, że ciągniki parkują na działce jedynie przez kilka dni w roku. Materiał dowodowy świadczy, iż ciągniki spełniają wymagane prawem normy ochrony środowiska, a naprawy samochodów odbywają się poza przedmiotową działką. W sprawie została sporządzona opinia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w K. w zakresie badania gleby na działkach należących do L. S. oraz J. M., a także przeprowadzono badania zanieczyszczenia powietrza z udziałem biegłego. Opinia jak i wyniki badań nie potwierdziły negatywnego oddziaływania prowadzonej przez J. M. działalności w stopniu zagrażającym środowisku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty