15.10.2007

Wyrok NSA z dnia 15 października 2007 r., sygn. I OSK 1994/06

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wiśniewska, Sędziowie NSA Janina Antosiewicz, Anna Łukaszewska Macioch spr., Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 15 października 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Obrony Narodowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 września 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 1183/06 w sprawie ze skargi W. G. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od W. G. na rzecz Ministra Obrony Narodowej kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

 

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 20 września 2006 r. sygn. akt II SAWa 1183/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję nr [...] Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji przyznającej mł. chor. szt. W. G. dodatek za długoletnią służbę wojskową.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy:

Decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2005 r. Dowódca Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 kpa w związku z § 24 pkt 4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 141, poz. 1497 ze zm.), w wyniku wszczętego z urzędu postępowania administracyjnego, stwierdził nieważność decyzji nr [...] Kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej z dnia [...], którą mł. chor. szt. W. G. przyznano od dnia [...] stycznia 2005 r. dodatek za długoletnią służbę wojskową w wysokości 10% kwoty należnego uposażenia zasadniczego wskazując, że W. G. posiada 17 lat, 4 miesiące i 6 dni stażu służby wojskowej liczonej od dnia 25 sierpnia 1987 r. Dowódca Marynarki Wojennej RP stwierdzając nieważność omawianej decyzji wskazał, że od dnia [...] sierpnia 1987 r. W. G. pobierał naukę w Wojskowym Liceum [...] w G. Zgodnie z art. 73 ust. 1 i 2 obowiązującej w tym czasie ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 134), na naukę do szkół wojskowych mogli być przyjęci, za zgodą przedstawiciela ustawowego, również małoletni, którzy nie ukończyli 17 roku życia, jednak nie byli oni żołnierzami w czynnej służbie wojskowej aż do dnia ukończenia 17 roku życia, kiedy to byli powoływani do czynnej służby wojskowej w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych. W świetle powyższego W. G. mógł być powołany do czynnej służby wojskowej, pełnionej jako służba kandydacka, dopiero z dniem [...] maja 1989r., tj. z dniem ukończenia 17 roku życia. Zatem w jego przypadku okres służby wojskowej, od którego uzależniona jest wysokość dodatku za długoletnią służbę wojskową, może być liczony od dnia 18 maja 1989 r. Błędnie przyjęta data początkowa stanowi, zdaniem organu, rażące naruszenie § 24 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 czerwca 2004 r. skutkiem czego decyzja z dnia [...] lutego 2004 r. o przyznaniu dodatku za długoletnią służbę wojskową dotknięta jest wadą określoną w art. 156 § 1 pkt 2 kpa. W tym stanie faktycznym i prawnym organ uznał, że na dzień 1 stycznia 2005 r. W. G. nie posiadał stażu służby wojskowej powyżej 15 lat uprawniającego do otrzymania dodatku za długoletnią służbę w wysokości 10%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty