Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2007 r., sygn. II OSK 1587/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski sędzia del. WSA Mariola Kowalska (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej I. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Po 448/05 w sprawie ze skargi I. J. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 15 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Po 448/05 oddalił skargę I. J. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...].
Powyższą decyzją z [...] organ nadzoru budowlanego na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego nakazał inwestorowi I. J. rozbiórkę budynku mieszkalnego jednorodzinnego będącego w budowie na działce nr [...] w P.. Organ podniósł, iż budowa prowadzona na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez Starostę P. z dnia [...] jest realizowana w sposób istotnie odbiegający od warunków w/w pozwolenia na budowę. Wprowadzono zmiany w stosunku do zatwierdzonego projektu budowlanego polegające na zmianie rozkładu pomieszczeń i lokalizacji ścianek działowych, zmianie usytuowania budynku, ilości i wymiarów otworów okiennych i drzwiowych, podwyższeniu kondygnacji poddasza, wykończeniu elewacji, rozbudowie tarasu. Ponadto zmieniono lokalizację budynku, przesuwając obiekt w stosunku do projektu o ok. 4 m w kierunku północnym oraz rozbudowując w tym kierunku taras na odległość 5,30 m. Organ zakwalifikował opisane zmiany jako istotne i dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Postanowieniem z dnia [...] wstrzymano prowadzenie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 pkt 4, art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Przeprowadzone postępowanie dowodowe doprowadziło do ustalenia, że obiekt został zlokalizowany niezgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym, z naruszeniem decyzji Burmistrza Miasta i Gminy P. z dnia [...] o ustaleniu warunków zabudowy dla opisanej inwestycji, a także z naruszeniem warunków pozwolenia na budowę. Lokalizacja obiektu naruszyła ustaloną nieprzekraczalną linię zabudowy. Fakt ten w ocenie organu uniemożliwi doprowadzenie wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem. Za niemożliwe ze względów techniczno-konstrukcyjnych organ uznał nakazanie rozbiórki tylko części obiektu do ustalonej linii zabudowy. Poza linią zabudowy znalazła się bowiem część budynku o szerokości 4 m, nie stanowiąca samodzielnej części konstrukcyjnej. Wobec powyższego nakaz rozbiórki był jedyną możliwą decyzją.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty