Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2007 r., sygn. II GSK 81/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak (spr.) Sędziowie NSA Andrzej Kuba Krystyna Anna Stec Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Gminy Bielsko - Biała od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 października 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 222/06 w sprawie ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Bielsku - Białej z dnia 29 grudnia 2005 r. nr LII/1696/2005 w przedmiocie zasad sprzedaży napojów alkoholowych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 października 2006 r., sygn. akt III SA/GI 222/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej przez Wojewodę Śląskiego uchwały Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z dnia 29 grudnia 2005 r., nr L II/1696/2005 w przedmiocie zasad usytuowania miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych oraz orzekł, iż zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się tego wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekał w następującym stanie sprawy:
Rada Miejska w Bielsku-Białej w dniu 29 grudnia 2005 r. wydała uchwałę nr L II/1696/2005, w której w § 1 ustaliła zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, określając na jakich terenach punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie mogą być usytuowane. W § 2 uchwały zdefiniowano, iż pod pojęciem terenu rozumie się zarówno budynek, w którym znajduje się siedziba instytucji wymienionych w § 1, jak i nieruchomość gruntową zajmowaną przez ten podmiot. W § 3 wskazano, że punkt sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem jego sprzedaży musi spełniać wymogi higieniczno-sanitarne ustalone przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz przepisów prawa budowlanego. Określono również, iż w punktach sprzedaży przeznaczonych do spożywania napojów alkoholowych w miejscach sprzedaży, mogą być organizowane letnie ogródki gastronomiczne, stanowiące ich integralną część, na zasadach określonych w załączniku nr 1 do uchwały. Uchwała stwierdzała także, że wydane zezwolenia na dotychczas obowiązujących zasadach są ważne do czasu upływu terminu ich ważności. W § 4 wskazano, że uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty