Wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2007 r., sygn. II FSK 1045/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędziowie: NSA Jacek Brolik, NSA del. Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zofii M.-H. i Krzysztofa H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 591/05 w sprawie ze skargi Zofii M.-H. i Krzysztofa H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 11 kwietnia 2005 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Zofii M.-H. i Krzysztofa H. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 16 lutego 2006 r., sygn. akt I SA/Wr 591/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Zofii M.-H. i Krzysztofa H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 11 kwietnia 2005 r. (...), którą odmówiono stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej.
2. Z ustaleń faktycznych przyjętych przez Sąd wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego W.-K. decyzją z 30 marca 2004 r. (...) określił małżonkom zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. oraz odrębnie dla każdego z nich odsetki od niezapłaconych w terminie zaliczek na ten podatek. W dniu 6 grudnia 2004 r. małżonkowie wystąpili do Dyrektora Izby Skarbowej w W. z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-K. z dnia 30 marca 2004 r. podając jako podstawę wniosku rażące naruszenie prawa przejawiające się w braku podstawy prawnej rozstrzygnięcia. Jak to uznał Sąd z uzasadnienia wniosku wynika, iż strona nie zgadza się z zaliczeniem do uzyskanych przez nią przychodów z działalności gospodarczej, na podstawie art. 14 pkt 2 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f, tj. jako przychodów z nieodpłatnego świadczenia, porzuconej przez najemcę inwestycji w jej środku trwałym oraz wartości urządzeń służących do działalności gastronomicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty