08.08.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2007 r., sygn. II FSK 61/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędziowie NSA Jacek Brolik, Jan Rudowski (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 sierpnia 2006 r. sygn. akt I SA/Gl 633/06 w sprawie ze skargi Zenona K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 31 stycznia 2006 r. (...) w przedmiocie odsetek za zwłokę od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 1999 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 lutego 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. określił wobec Zenona K. wysokość odsetek za zwłokę od zaniżonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 1999 r. w kwocie 12,30 zł.

W konsekwencji wniesionego przez podatnika odwołania, Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia 31 stycznia 2006 r. wydaną na podstawie art. 233 par. 1 pkt 2 lit. "a" i art. 234 w zw. z art. 53a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. 2005 nr 8 poz. 60 ze zm./uchylił w części decyzję organu pierwszej instancji i podwyższył wysokość odsetek za zwłokę od zaniżonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 1999 r. do kwoty 1.675 zł.

Uzasadniając określenie łącznej wysokości odsetek na wyższym poziomie, niż miało to miejsce w decyzji pierwszej instancji, organ odwoławczy wskazał na zawarte w zaskarżonej decyzji nieprawidłowe wyliczenie kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej "T.", której wspólnikiem był podatnik. Organ odwoławczy uznał za koszt uzyskania przychodów 1999 r. poniesione przez spółkę "T." wydatki na zakup paliwa do samochodów testowych, niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wydatki na opłaty z tytułu zawartych ubezpieczeń AC/NW oraz OC samochodów prezentacyjnych i zastępczych. W odniesieniu do wydatków na opłaty ubezpieczeniowe, zaksięgowanych w 1999 r. metodą kasową, organ odwoławczy wskazał jednak, że stanowią one koszt uzyskania przychodu tylko w takiej części, w jakiej składki te dotyczyły 1999 r. Z uwagi na fakt, że znaczna część ubezpieczonych samochodów została sprzedana przed upływem okresu, na który umowę ubezpieczenia zawarto, a część niewykorzystanych składek została zwrócona na konto firmy, zaś pozostałą część kompensaty rozliczono przy zawieraniu kolejnych umów, organ odwoławczy uznał, że dla ustalenia rzeczywistej wysokości tych kosztów należało przyjąć różnorodne metody liczenia, które szczegółowo opisał i uzasadnił, niezmiennie jednak przyjmując brak podstaw do zaksięgowania całości ww. wydatków jako kosztów uzyskania przychodu 1999 r. w sytuacji, gdy polisa obejmowała przełom dwóch lat podatkowych. W oparciu o korektę dokonaną w zakresie kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej "T.", organ odwoławczy wyliczył w ujęciu narastającym przychody, koszty i dochody z tytułu udziału podatnika w tej spółce i określił jego zaległości podatkowe w poszczególnych miesiącach 1999 r., a następnie kierując się treścią art. 53 par. 1 i art. 53a Ordynacji podatkowej dokonał określenia wysokości odsetek od tych zaległości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne