23.05.2007 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2007 r., sygn. I FSK 820/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jan Grzęda Sędzia NSA Artur Mudrecki Protokolant Asystent sędziego Grzegorz Ziemak po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej spółki A [S.A. w S.] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 28 grudnia 2005 r., sygn. akt I SA/Sz 278/05 w sprawie ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia[...] lutego 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2001 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od spółki A na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 grudnia 2005 r. (I SA/Sz 278/05) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę spółki A [S.A. w S.] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia [...] lutego 2005 r., Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za I-VI 2001 r.

2. W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji ustalił, iż zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzje Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Sczecinie z dnia [...] października 2004 r. Podstawą prawną rozstrzygnięcia był art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Organy obu instancji zakwestionowały prawo spółki do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT nr 2000/LC/00018/F2 i 2000/LC/00019/F2 uznając, że wydatki na opłatę wstępną i prowizję nie miały związku z przychodem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że jakkolwiek spółka podjęła działania zmierzające do rozpoczęcia budowy elektrowni, o czym świadczy zakup niektórych części, to jednak z powodu braku pozwolenia na budowę, jak również ze względu na niedostarczenie pozostałych niezbędnych urządzeń, nie przystąpiła do montażu i uruchomienia tych elektrowni. Oznacza to, że umowa leasingu nie została zrealizowana, przedmiot tej umowy jako niekompletny nie mógł być wykorzystany w prowadzonej działalności i nie przyniósł żadnego przychodu w roku podatkowym 2001 r., jak również nie można go oczekiwać w przyszłości. Spółka od marca 2001 r. nie płaciła rat leasingowych, była zatem świadoma, że elektrownie nie zostaną uruchomione. Stwierdzono, że spółka nie zaliczyła wydatków na opłatę wstępną i prowizję do kosztów uzyskania przychodów, lecz przeksięgowała je na konto "inwestycji rozpoczętych". Czynność ta nie uzasadnia jednak zastosowania art. 25 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ poniesione wydatki nie stanowią środków trwałych. Nabyte generatory i szafy sterujące przez cały czas trwania umowy leasingu pozostawały składnikami majątku leasingodawcy, który na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych był uprawniony do dokonania odpisów amortyzacyjnych. Spółka A na podstawie umowy leasingu operacyjnego otrzymała rzeczy wyłącznie do używania, a prawo używania rzeczy nie podlega amortyzacji. Po stronie leasingobiorcy wydatki związane z zawartą umową mają charakter kosztów bieżącej działalności, zasadność zaliczenia ich do kosztów podlega ocenie na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która wypadła negatywnie. Stanowisko, iż wydatki na opłatę wstępną i prowizję należało zaliczyć do inwestycji w toku jest nieprawidłowe, jako - w świetle zawartej przez spółkę umowy leasingu - niezgodne z § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r., art. 16a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz § 2 ust. 21 pkt 2 i § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotów umowy najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne