Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2007 r., sygn. II FSK 1169/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie: NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), WSA del. Zofia Skrzynecka, Protokolant Agnieszka Lipiec, po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławcze w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 13 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Ke 513/05 w sprawie ze skargi K. R. w F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 11 lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2004r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz K. R. w F. kwotę 1200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Ke 513/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił, na skutek skargi K. R. w F., decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 11 lutego 2005 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2004 r. Sporną decyzją na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zm.), dalej O.p. organ wyższego stopnia utrzymał w mocy rozstrzygnięcie wymiarowe Wójta Gminy F. z dnia 26 listopada 2004 r. (określające podatnikowi należny podatek od nieruchomości za w/w okres).
W motywach swojego orzeczenia Sąd I instancji wywiódł, że sprawa dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości położonych w F. działek gruntu będących własnością Skarbu Państwa, a posiadaczem których jest K. R. w F. W ocenie organu odwoławczego, w świetle art. 3 ust. 1 i art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. Dz.U. z 2002 r., nr 9, poz. 84 ze zm.) to na K. R. ciążył obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, który nie może być odmiennie regulowany w drodze umów cywilnoprawnych. Stąd też nie sposób uznać, że podatnikiem był w tym przypadku dzierżawca przedmiotowych nieruchomości, jak tego chce strona. Także słaba jakość gleb posiadanych gruntów nie ma wpływu na wysokość podatku od nieruchomości, ponieważ podatek ten jest ustalany według stałej stawki od powierzchni gruntu, bez względu na jego klasę. Zły stan techniczny budynku, zgodnie z art. 1a ust 1 pkt 3 ustawy podatkowej może mieć wpływ na wysokość stawki podatkowej, jeżeli przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności ze względów technicznych. Takiego stanu w budynkach K. R. jednak nie odnotowano, ponieważ w budynkach tych jest aktualnie prowadzona działalność gospodarcza.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty