Wyrok NSA z dnia 10 padziernika 2006 r., sygn. I OSK 1304/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie NSA Barbara Adamiak Anna Łuczaj (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 10 października 2006r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych P. z o.o. z/s w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2005 r. sygn. akt IV SA/Wa 966/04 w sprawie ze skargi P. SA w G. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przejścia nieruchomości na własność Państwa oddala skargi kasacyjne
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 czerwca 2005 roku, sygn. akt IV SA/Wa 966/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. Spółka Akcyjna w G. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przejęcia nieruchomości na własność Państwa - uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] a nadto zasądził od Ministra Infrastruktury na rzecz strony skarżącej kwotę 200 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji podał, iż skarżąca spółka wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nieważności orzeczenia Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej z dnia 17 października 1959 roku w sprawie przejścia na własność Państwa nieruchomości położonych w G. przy ulicy M. P. (wówczas C.). Orzeczeniu temu P. S. A. w G. zarzuciło rażące naruszenia prawa, albowiem zostało wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1958 roku o uregulowaniu stanu prawnego mienia pozostającego pod zarządem państwowym (Dz. U. Nr 11, poz. 37 ze zm.) podczas, gdy nieruchomość podlegała przepisom dekretu z dnia 8 marca 1946 roku o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 ze zm.). Zdaniem strony nieruchomość ta na mocy dekretu z 1946 roku winna zostać zwrócona skarżącemu. Zaznaczono, że pomiędzy powyższymi przepisami zachodzi sprzeczność, a pierwszeństwo stosowania ma przepis art. 15 dekretu z 1946 roku, gdyż przepis późniejszy nie mógł stanowić podstawy do zmiany stanu prawnego nieruchomości, ponieważ naruszałoby to zasadę ochrony praw nabytych. Podstawy takiej nie stanowił też art. 39 dekretu z 1946 roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty